Най-силното оръжие срещу COVID-19 остават ваксините. Около това мнение се обединиха водещи експерти на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията /ECDC/ и Европейската агенция по лекарствата /EMA/. Те представиха актуални научни данни пред български журналисти по време онлайн семинар, организиран от Представителството на Европейската комисия в България.
„Изправени сме пред нарастващ брой случаи на коронавирус в цяла Европа, но вече имаме оръжие срещу пандемията и това са ваксините. Те са много мощни за предотвратяване на тежки заболявания и смърт, независимо от всичките варианти. Нашата цел все още е да повишим нивото на ваксиниране в Европа, което към днешна дата е средно 70% за цялото население на континента. Но 30% от хората все още не са ваксинирани и това се опитваме да променим“, каза при откриването на събитието директорът на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията Андреа Амон.
„Другото средство за борба с пандемията е носенето на маски, спазването на физическа дистанция, хигиена на ръцете и други мерки за намаляване на заразата. За съжаление наблюдаваме умора от всичко това. На хората вече им е писнало от мерките и това оказва влияние върху темпа на ваксиниране, ефекта на ваксините и върху изпълнението на мерките. Стигаме до един омагьосан кръг, който трябва да разбием. Той също се подхранва и от невярна информация и дезинформация. Можем да уверим българските журналисти, че информацията, която предоставят Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията и Европейската агенция по лекарствата, е наистина достоверна. Тя се основава единствено на научни доказателства, без никакво влияние от външни сили“, добави специалистът.
В приветствието си изпълнителният директор на Европейската агенция по лекарствата Емър Кук посочи, че EMA играе голяма роля в глобалната борба срещу коронавируса, особено по отношение на одобряването на безопасни и ефективни ваксини.
„Искам да подчертая, че ние сме напълно независима научна институция. Следим отблизо ефекта от имунизацията с развитието на различните варианти. Доказателствата и проучванията сочат, че ваксинацията и особено бустерните дози играят съществена роля за предотвратяване на тежки заболявания при хора, заразени с варианта „Омикрон“. При хората, които са получили 3 дози, вероятността от хоспитализация е много по-малка. Затова EMA призовава всички български граждани да завършат първоначалния ваксинационен курс, а онези, които отговарят на условията, да си направят бустер. Парадоксът в тази криза е, че разполагаме с безпрецедентно количество научни данни, които доказват безопасността на одобрените от нас ваксини. В същото време обаче, информацията, която ние оповестяваме се сблъсква със също толкова безпрецедентна по мащабите си дезинформация, особено в социалните мрежи, което води до недоверие във ваксините“, подчерта експертът.
Той е категоричен, че EMA, като публичният орган, отговорен за одобрението на ваксините, полага огромни усилия, за да направи научната информация достъпна, прозрачна и лесна за разбиране.
„През последните почти две години на пандемия ние призоваваме всички медии да се допитват до достоверни източници на информация и днес се радваме, че имаме на разположение ръководителите на ЕМА и ECDC, за да сме максимално полезни на българските граждани“, заяви изпълняващият длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България Цветан Кюланов.