Експертният съвет по специалност „Инфекциозни болести“ излезе с препоръки кога да се прилага лечение с „Ремдесевир“ при пациенти с COVID-19, съобщиха от Министерството на здравеопазването. То трябва да се включва в началото на заболяването – през първите 5-7 дни, когато е налице вирусна репликация. При Делта варианта този срок е по-кратък – 3 до 6 дни.
Пациентите обикновено биват хоспитализирани около 7-10 ден от началото на заболяването, когато включването към терапията на противовирусен медикамент, какъвто е „Ремдесивир“, не е оправдано. При немалко от пациентите има и конкретни противопоказания за прилагането на този лекарствен продукт. Това пише проф. Татяна Червенякова, координатор на Експертния съвет по специалност „Инфекциозни болести“, в становище, изпратено до министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Проф. Червенякова отбелязва, че „Ремдесивир“ трябва да бъде прилаган в посочения период при лица с диабет, автоимунни, онкологични и придружаващи заболявания, при които пациенти се очаква коронавирусната инфекция да протече по-тежко.
В становището се посочва още, че е необходимо прецизиране на лечението на пациенти с COVID-19 с „Ремдесивир“, като трябва да се взима предвид времето на прилагането му и рискът от прогресиране на заболяването. При пациенти с тежко протичане на коронавирусната инфекция се развива системен възпалителен процес, който води до полиорганна недостатъчност. За да се предотвратят или смекчат тези хипервъзпалителни процеси, в лечението трябва да бъдат включени кортикостероиди, съобщиха още от здравното ведомство.