Какво предстои да получи страната ни от Плана за възстановяване, какво ще стане с родната икономика и необходимо ли е да има пожизнен ТЕЛК?
Нужна е дълбока реформа в системата на трудовата и медицинската експертиза. Това каза пред „БНТ“ председателят на Управителния съвет (УС) на Асоциация на индустриалния капитал Васил Велев.
Той разсъждава над въпроса с ТЕЛК, а именно – защо предлаганите промени в наредбата, които „ние подкрепихме“, все още не са били реализирани.
Според президента на КНСБ Пламен Димитров, тази наредба няма да оправи разликата между трудовата и медицинската експертиза. Още доста неща трябва да бъда дообмислени, за да се намери цялостно решение за контрола и правата, допълни той.
Димитров подчерта, че 12 нови проекта към Плана за възстановяване, засягащи здравния и енергийния сектор, трябва да бъдат преразгледани също, за да можем да говорим за ефективност в икономическо отношение.
Президентът на КНСБ е сигурен, че мнозинството от малките и средни предприятия у нас се нуждаят от безвъзмездни средства. Само по този начин те ще могат да продължат да съществуват и да бъдат конкурентноспособни на пазара.
Васил Велев не пропусна да спомене, че едва 100 милиона лева са били предвидени в Плана за подкрепа на икономиката от общо 12 милиарда лева. Експертът уточни, че сумата е била увеличена до 900 млн. лв. за пряка подкрепа на инвестициите в страната.
Велев изтъкна, че чрез създаването на „инвестиционна вълна“, ще може да се компенсират „последните 2 години, когато предприятията се декапитализираха, инвестициите минаха под критичния минимум от и без това ниските си равнища“.
В най-добрия случай средствата от Плана за възстановяване ще бъдат използвани най-рано през есента на тази година и то само ако той бъде внесен до ЕК до края на юли, обобщиха специалистите.