Инфлацията в страната ни продължава да бъде над средната в еврозоната. Според финасиста Левон Хампарцумян най-важната предпоставка за увеличението й, че България догонва европейския пазар. В ефира на „NOVA“ той уточни, че има и други причини, като например, че българският пазар е малък.
„Разликите са малки, това че сме в общ пазар помага. Но има множество причини за увеличаването на инфлацията в България спрямо еврозоната. Например разликата при месото в Европа е 2,5% , а в България – 6,4%“, добави главният икономист в Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов, допълвайки, че тенденцията е същата и при режийните разходи – водата, токът и газта – също да поскъпват.
Икономистът посочи още, че яйцата и млечните продукти са систематично по-скъпи и през последните 2 години цените им продължават да се увеличават повече спрямо в Европа. В тази връзка той призова да се провери дали няма нещо сбъркано в пазарните механизми и регулациите, които да държат тези пазарни аномалии.
През изминалите 3 месеца инфлацията у нас е с по-ниски стойности спрямо тази в еврозоната, коментира още Богданов.
Същевременно Хампарцумян смята, че никой не може да ограничи стремежът на един търговец да печели. По думите му това, което регулира ценита да бъдат пазарни, са контролът и конкуренцията, като същевременно по-високите цени са пример за институционална слабост.
„През последните години в цяла Източна Европа заплатите растат с много високи темпове нагоре. Когато има ниска безработица и висок ръст на заплатите, това се отразява и на потреблението. Средно в еврозоната годишния ръст на заплатите е 3%, а при нас е 12%“, заяви още икономистът.
[…] Експерти: Увеличение на заплатите – предпоставка за… […]
[…] Експерти: Увеличение на заплатите – предпоставка за… […]