Прокурорите в Ел Салвадор издадоха заповед за арест на бившия президент Салвадор Санчес Черен по обвинения в присвояване и пране на пари, съобщава “Асошиейтед прес”.
Генералният прокурор Родолфо Делгадо заяви в четвъртък, че обвиненията са свързани с престъпления, за които се твърди, че са извършени, когато Санчес Черен е бил вицепрезидент в администрацията на Маурисио Фунес от 2009 до 2014 г. Санчес Черен продължава да бъде президент от 2014 до 2019 г. обвинен в незаконно забогатяване.
Твърди се, че случилата се корупция включва 351 милиона долара държавни средства, използвани за извършване на незаконни плащания на държавни служители и техни сътрудници. Измамата стана известна като скандал “Публично ограбване”. Министърът на сигурността и правосъдието Густаво Вилаторо заяви:
“Въпреки че не е пролята кръв, както при престъпления като убийство, тази голяма купчина пари никога не е достигала до болниците, училищата и никога не е била използвана за закупуване на оборудване за полицията.”
И Фунес, и Санчес Черен, бяха членове на партията FMLN, основана от партизани, които се бориха с правителството в гражданската война в страната 1980-1992 г. Фунес избяга в Никарагуа, където получи убежище през 2016 г., което му позволи да избегне изправяне пред съд по обвинения в корупция.
Делгадо каза, че прокурорите са задържали и петима други бивши служители на администрацията на Фунес, включително членове на кабинета. Някои се считат за висши лидери на FMLN, която заедно с консервативната партия ARENA управлява Салвадор в продължение на много години. Делгадо отрече да има някаква политическа мотивация зад арестите. Той каза, че се издирват други заподозрени, но се смята, че са избягали в чужбина.
Както FMLN, така и ARENA бяха сведени до сянка от предишните си нива на подкрепа от появата на популистката партия Нови идеи на настоящия президент Наиб Букеле. Повечето от следвоенните президенти на страната са обвинени в корупция. Франсиско Флорес, който беше президент през 1999-2004 г., почина през 2016 г., докато чакаше процеса срещу себе си под домашен арест.
Тони Сака, президент от 2004 до 2009 г., излежава 10-годишна присъда за затвор за корупция и му е наредено да върне около 260 милиона долара на държавата. Съдилищата постановиха, че Сака не може да обясни произхода на 6,5 милиона долара доход, който е генерирал, докато е бил президент.