Живеем в свят, в който след 30 години половината професии ще бъдат различни и ще изчезнат. Поради тази причина е много важно българите да започнат да учат през целия живот, но това желание ще бъде развито трудно.
Това става ясно от публикацията на депутата от „Продължаваме промяната-Демократична България“ /ПП-ДБ/ Елисавета Белобрадова във Facebook, която коментира данните в доклада на Икономическия и стопански съвет. Публикуваме пълния текст без редакторска намеса:
„Какво се случва със статута на безработните в България, както и на тези, които искат да се преквалифицират? Според доклада на Икономическия и стопански съвет:
– Над 50% от регистрираните безработни лица са нискоквалифицирани;
– Близо 50% от 15-годишните показват ниски резултати по четене и математика;
– В България процентът граждани на възраст между 25 и 64 години, които развиват уменията си чрез учене през целия живот, е най-нисък в целия Европейски съюз – 1,6 %.
Най-неприятният извод от доклада е, че: „…завършилите (професионално образование) не са подготвени да започнат веднага изпълнение на трудови задачи, защото нямат знанията и уменията, изисквани от бизнес индустрията“.
Измененията в Закона за професионалното образование и обучение са наложителни, както и съвместната работа на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на образованието и науката.
Развитието на основните умения трябва да става още в училище, още в началото, за да имат смисъл в един свят, в който след 30 години повече от половината професии ще бъдат различни и ще изчезнат.
Но преди всичко трябва да преодолеем проблемите в образованието по отношение на езика и базовите умения по математика. Най-трудното ще е да развием желание за учене цял живот.
Форумът бе организиран от Икономическия и социален съвет съвместно с Комисията по труда, социалната и демографската политика и Комисията по образованието и науката в контекста на Европейската година на уменията. Участие взеха представители на работодатели, синдикати и граждански организации.“
Голяма част от учениците даже нямат желание да учат.