Елисавета Белобрадова: Няма как да изискване от учителите нещо, за което те не са подготвени

0
89
Елисавета Белобрадова
Елисавета Белобрадова. Снимка: Facebook

„PISA не е оценка за образованието, а е оценка за липсите му. Защото българското образование доставя други неща. Големият проблем е, ние как преподаваме знанията на децата си и с каква цел го правим“. 

Това заяви народният представител Елисавета Белобрадова от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“ пред „БНТ“. Тя коментира резултатите, които бяха изнесени през миналата седмица, според които българските деца изостават чувствително в основни предмети в училище. 

По думите и българската държава не е поставила пред българските учители изискването децата да могат да прилагат знанията си и на практика липсват каквито и да било критерии за това, при подготовката на учителите във факултетите.

Белобрадова изрази мнение, че в България системата в това отношение е много консервативна и изостава от развитите държави. По думите ѝ у нас образованието е станало жертва на политически борби.

„Всеки път когато се опитват политиците да се харесат на избирателите, започват да спекулират с образованието“.

Тя призова тази тема да не бъде използвана за политически манипулации, а вместо това да се окаже подкрепа на учениците, учителите и на тези, които подготвят учителите, тъй като няма как да изискване от тях нещо, за което самите те не са подготвени

„Има млади кадри, но за да мотивирате един млад учител, трябва да го научите да разбира и да обича професията си, за да бъде свободен и силен в нея“.

Според Белобрадова основен приоритет за държавата в момента не трябва да е единствено да се повишат резултатите на PISA, а да се повиши функционалната грамотност на учениците. За целта могат да се променят учебните програми, да се намали излишната фактология, като децата бъдат научени да работят с нея, а не само да я учат наизуст

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments