Емблематична линия на хоризонта в китайския град Шанхай – наречена The Bund – няма да бъде осветена две нощи, за да се пести енергия, издадоха служители, цитирани от „BBC“. Крайбрежният район – известен със своята комбинация от исторически и футуристични сгради – е популярна туристическа дестинация.
На други места в Китай големи производители в провинция Съчуан заявиха пред медията, че са били засегнати от прекъсвания на тока. Големи части от втората по големина икономика в света са изправени пред тежка суша на фона на рекордна гореща вълна.
В съобщение от неделя Административното бюро за озеленяване и градски облик на Шанхай каза, че сградите в Бунд, които са разположени по протежение на най-голямата река в града, няма да бъдат осветени в понеделник и вторник. В съобщението се казва следното:
„Извиняваме се за неудобството, което случващото се може да причини.“
Китай издаде първото си национално предупреждение за суша за годината миналата седмица, след като някои райони, включително Шанхай в района на делтата на Яндзъ и Съчуан в югозападен Китай, претърпяха седмици на екстремни горещини.
„Жълтата тревога“ е третата най-тежка степен по официалната скала.
Длъжностни лица в провинция Съчуан, където температурите са надхвърлили 40 градуса по целзий (104 по Фаренхайт), казаха в скорошно изявление, че покачващите се температури и малкото валежи, заедно с повишеното търсене на климатици, са причинили недостига на електроенергия. Провинцията удължи мерките за пестене на електроенергия с пет дни до четвъртък, според съобщения в медиите. Те ограничават захранването на някои индустриални предприятия.
Германският производител на автомобили Фолксваген изтъкна пред „BBC“, че фабриката му в Чънду, която е столицата на Съчуан, остава затворена. Говорител на Volkswagen отбеляза, че фирмата очаква „леко забавяне“ на доставките, което може да възстанови „в близко бъдеще“. Говорителят добави още:
„Ние следим ситуацията и поддържаме тесен контакт с нашите доставчици.“
Доставчикът на Apple Foxconn, който също затвори завода си в Съчуан, заяви, че въздействието върху производството му в момента „не е значително“.
Междувременно японският автомобилен гигант Toyota издаде пред „BBC“, че постепенно възобновява производството в Съчуан, „като използва вътрешно производство на електроенергия“.
Въздействието на прекъсванията на електрозахранването вероятно ще бъде краткотрайно явление, заяви пред „BBC“ Ченю Ву, асоцииран анализатор за Китай и Северна Азия в консултантската компания Control Risks. Той добави:
„Местните усилия за пестене на електроенергия и увеличаване на производството вероятно ще помогнат за смекчаване на ситуацията с недостига на електроенергия през следващите седмици, особено ако настъпи така очакваният край на парещата гореща вълна.“
Властите предприеха действия, за да предизвикат валежи в части от централен и югозападен Китай на фона на гореща вълна, която е най-дългата в историята за страната.
Провинциите около засегнатата от суша река Яндзъ – най-дългият воден път в Азия – се обърнаха към операции за посяване на облаци, за да се борят с липсата на дъжд, докато Хубей и редица други провинции изстреляха ракети, носещи химикали в небето, според местни медии. Липсата на облачно покритие обаче спря усилията в някои райони, които се опитват да направят същото.