Министерството на образованието и науката да се преобразува като Министерство на просвещението, а науката да премине в отделна държавна агенция. Това предлага преподавателят по история Емил Джасим в интервю пред „Фокус“.
Според него ведомството трябва да концентрира усилията си върху тежкия проблем в предучилищното и училищно образование. В същото време на висшите учебни заведения трябва да бъде дадена възможността максимално много да развият своята автономия в пълнота и да получават държавната помощ, която да бъде някакъв разумен размер.
„Оттам насетне, ако установим като общество, че даден университет не произвежда необходимото качество, може би просто не е нужно да съществува. В крайна сметка важно е да могат да предоставят качество, което да покрива някакъв санитарен минимум“.
Според Джасим отпадането на таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните университети няма да спре младите хора в България да учат в чужбина.
„Образованието в чужбина е доста достъпно. Ние имаме един голям проблем и той е свързан с това, че най-титулувания български университет СУ „Св. Климент Охридски“ е извън 1000 на университетите в света. Представете си тогава колко назад са останалите. Очевидно има по какво да се работи по отношение на качеството в различните специалностите“.
По думите му в Германия образованието също е безплатно, но е съвсем различно качество, тъй като обществото там се страхува да не се сбъдне местната поговорка „който се е родил беден, ще умре тъп“.
„Хубаво е да се преодоляват социалните неравенства и да се дава възможност да се преодолява тази яма, която зее в българското общество между бедните и средната класа“.
Емил Джасим все пак напомни, че отпадането на таксите за обучение на студенти и докторанти в крайна сметка ще бъде платено от всички данъкоплатци, но в това няма нищо лошо.