Емил Хърсев: Намесата на държавата за регулиране на цените е вредна

0
34
Пари
Пари. Снимка: СДВР, Facebook

Финансистът Емил Хърсев е категоричен, че когато се наслагат външни фактори като пандемията и войната в Украйна, няма как това да не се отрази на цените. Пред „bTV“ той обясни, че в икономиката винаги важи едно правило и то е да се калкулира не на база на разходите, които имаш в настоящия момент, а на тези, които би трябвало да погасяваш в бъдеще.

Именно поради тази причина цените растат изпреварващо и това не е заради фактическите дължими суми към дадения момент, а на очакваните. Той допусна, че вероятно във всичко това може да има и момент на спекула, но все пак ние живеем в пазарна икономика.

От своя страна бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова обяви, че цената на парите на хората намалява, по този начин и на труда. Тя каза, че към всичко това трябва да се прибави и натискът, който оказва инфлацията върху домакинствата и особено върху семействата, които имат ниски доходи. Именно поради тази причина според нея държавата трябва да помисли върху всичко това при актуализацията на бюджета, която се планира за месец юли.

Хърсев пък е на мнение, че заплатите също ще реагират на това, което се случва и е вредно правителството да не се намесва при формирането на цените.

Христова говори и за бежанците от Украйна като посочи, че те са разход както за здравната, така и за социалната система. Но от друга страна те могат да бъдат полезни на пазара на труда у нас. Това е така, защото от години българският бизнес изпитва затруднения при намирането на определени кадри.

Хърсев е на мнение, че ефектът от това ще бъде изцяло положителен и за пример трябва да вземем Германия, в която има много мигранти. Тези хора по неговите думи успявали да се интегрират на пазара на труда, те работели и плащали данъци и осигуровки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments