На днешната сесия на Общинския съвет в Царево е имало пълно единодушие по важни обществени теми. На нея е било прието Тракийският университет-Стара Загора да ползва сградата на Българо-германския център за професионално обучение /ДП БГЦПО-Царево/. Решението за това е било взето с 12 гласа „за“.
Докладната записка по темата е била от кмета Георги Лапчев за учредяване на безвъзмездно право на ползване на Тракийски университет, но е била допълнена с предложения от опозицията. Така общинските съветници са се обединили по темата.
Преди месец от Искра.бг ви уведомихме какви са стъпките за реализирането на проекта. Филиалите се акредитират от Националната агенция за оценяване и акредитация /НАОА/, която е орган към Министерския съвет на Република България, който контролира дейността на висшите училища и научните организации. Стъпките за откриване на филиал в даден град са ясни и точни, но и процедурата по тях е доста дълга.
По повод днешното решение на местната власт за предоставяне на сграда за филиал на университета, общественикът Емил Пейчев публикува пост в социалните мрежи. Той написа, прилагаме без редакторска намеса:
„На днешната сесия гласувахме безвъзмездно да предоставим на Тракийския университет-Стара Загора, правото на ползва за три години сградата на Българо-немския център в Царево. Ще ви кажа какво прави гласуването на това предложение по-различно.
Сигурно ще ви е интересно да научите, че в деня преди заседанието на Общинския съвет тази докладна предизвика сериозни спорове при разглеждането и в отделните комисии.
Няма спор, че превръщането на пустеещата сграда в изнесена база на университета е хубава перспектива. Но, за да бъдем абсолютно сигурни, че интересите на Царево са защитени, заедно с моите колеги от опозицията настояхме изрично да се посочи като условие това, че университетът като ползвател ще направи ремонт на сградата и прилежащата територия към нея и след изтичането на тригодишния период на безвъзмездно ползване няма да има никакви претенции към общината.
С други думи след три години сградата с подобренията си остава общинска собственост. Естествено, ако университетът пожелае да продължи да ползва сградата за нов период от време, то тогава следващата администрация и следващият общински съвет ще определят параметри на евентуален наем.
Споровете по нашите предложения бяха наистина ожесточени и се наложи да проведем импровизирано съвместно обсъждане по темата с кмета.
Накрая беше постигнато съгласие в докладната да бъдат допълнени условията за ремонта и гаранцията, че никой няма да има претенции към общината след изтичането на тригодишния срок за ползване.
Бъдете сигурни, че вкарването на тези допълнителни детайли в текста не беше самоцелно. С колегите смятаме, че по този начин защитихме обществения интерес и се радвам, че този път с администрацията сближихме позиции и постигнахме съгласие, което е преди всичко в полза на хората. Сговорна дружина планина повдига, нали?“
По повод поста му от Искра.бг потърсихме Емил Пейчев за коментар по темата. Той каза:
„Няма да има филиал на Тракийския университет в Царево. Днес договорих и взехме решение, че университетът ще има база, която ще се ползва от служители, студенти и от частни лица. Ще се изнасят определени обучения, лекции и практики, но основно ще бъде с цел отдих. Няма да има възможност обаче хората да се записват и учат в Царево.“
„От опозицията се съгласихме за периода от 3 години да дадем тази сграда, за да може да отпадне едно перо от местния бюджет. От Тракийския университет ще трябва да стабилизират и реновират сградата за отдадения им период за ползване“, разясни Пейчев.
Общественикът подчерта, че това е било поредното гръмко изказване и нереализирано докрай обещание на кмета Лапчев.