Ендокринолог разкрива пред Искра.бг: Как да разпознаем и лекуваме заболявания на щитовидната жлеза

0
653
Щитовидна жлеза
Щитовидна жлеза. Снимка: Pixabay

Заболяванията на щитовидната жлеза представляват значителен спектър от състояния, които могат да повлияят на общото здраве и благосъстояние на човек. Разбирането на симптомите, методите за диагностициране и наличните варианти за лечение може да бъде ключът към поддържането на балансиран и здравословен живот въпреки това заболявания.

Д-р Диляна Стоянова
Д-р Диляна Стоянова. Снимка: „Младите лекари“ на Бургас

По темата разговаряхме с водещ специалист в ендокринологията д-р Диляна Стоянова. С нея разгледахме какви могат да бъдат заболяванията на щитовидната жлеза. Тя каза пред Искра.бг:

„Заболяванията на щитовидната жлеза обикновено се класифицират в две основни категории – хипотиреоидизъм /недостатъчно производство на хормони/ и хипертиреоидизъм /прекомерно производство на хормони/. Симптомите могат да варират значително, като при хипотиреоидизъм често се наблюдават умора, повишаване на теглото и чувствителност към студ, докато при хипертиреоидизъм се срещат нервност, ускорен сърдечен ритъм и повишено изпотяване.“

„Диагностицирането на заболявания на щитовидната жлеза включва кръвни тестове за измерване на нивата на щитовидните хормони и антитела, както и използване на ехография и други изображения за оценка на структурата и функцията на щитовидната жлеза. Понякога може да се наложи и провеждането на биопсия за изключване на злокачествени образувания“, посочи ендокринолог.

Д-р Стоянова обясни как се извършва лечението на хипотиреоидизъм, което обикновено се осъществява чрез заместителна терапия с левотироксин, който помага за възстановяване на нормалните нива на хормоните. Дозата на лекарството се адаптира според индивидуалните нужди на пациента, като се вземат предвид редовни кръвни изследвания. Важно е да се отбележи, че левотироксин трябва да се приема на празен стомах за оптимална абсорбция. Ендокриноложката разясни и за лечението на хипертиреоидизма:

„При него може да се включва антитиреоидни медикаменти, радиоактивен йод или хирургическа намеса, в зависимост от причините за заболяването и общото състояние на пациента. Важно е да се провежда редовен мониторинг за оценка на ефективността на лечението и за коригиране на терапевтичния план при необходимост.“

Ранното разпознаване и адекватното лечение на заболяванията на щитовидната жлеза са от съществено значение за избягване на дългосрочни здравословни проблеми. Д-р Стоянова съветва пациентите да посещават квалифициран медицински специалист, за да може да управляват своето състояние ефективно и да поддържат високо качество на живот. По думите на ендокринолога при редовното проследяване на заболяванията на щитовидната жлеза те могат да бъдат успешно контролирани.

Д-р Диляна Стоянова е специалист по Eндокринология и болести на обмяната. Завършила е медицина през 2014 година в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“-Варна, специализацията ѝ по ендокринология преминава в УМБАЛ „Св. Марина“-Варна и УМБАЛ-Бургас. Д-р Стояново е член на Управителния съвет на Сдружение „Младите лекари“-Бургас, Български лекарски съюз, Българското дружество по ендокринология, Европейската асоциация за изучаване на диабета, Европейската тиреоидна асоциация и Българско дружество по хранене и диетика. В момента д-р Стоянова консултира пациенти в ДКЦ I-Бургас и МЦ „Д-р Стайков“-Бургас.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments