Преди броени дни цените на парното, тока и топлата вода се повишиха. Електричеството поскъпна с 4,4% средно, а топлото се вдигна с около 4-23%. Покачването имаше сериозен отзвук в обществото, тъй като хората са обезпокоени как ще се отрази на бюджета им въпросният ръст в услугите.
Енергийният експерт Васко Начев коментира пред „NOVA“, че по-високите стойности са съвсем реални. Това е екзистенциалният минимум на повишение както на топлинната, така и на електроенергията, обясни още специалистът.
Според него ръстът на услугите дори е трябвало да бъде по-значителен, ако се вземе под внимание състоянието на световните пазари и цените на газта и нефта.
Експертът констатира, че покачването действително не е приятно преживяване за гражданите, но фактите са си факти. По думи на Начев в идните години едва ли ще станем свидетели на промяна в положителна насока. Тепърва предстои да се изразяват всички негативи вследствие на пандемията от коронавирус.
Специалистът обясни, че едва през 2028 година потреблението на електроенергия ще достигне нивата си отпреди COVID кризата.
Ваня Григорова, която е икономически съветник към КТ „Подкрепа“, подкрепи твърденията на Васко Начев и разясни, че е практика подобни увеличения да се правят лятото. Именно защото през топлите месеци потреблението е по-ниско и „ударът“ няма да се усети веднага.
За Григорова повишаването на цените ще продължава заради либерализацията на енергийния сектор, както и отказът от въглища в България.