В понеделник Европейската прокуратура извърши акция на няколко адреса в България, включително в офиса на „Булгартрансгаз“. Една от основните теми на разследването е свързана със съмнителни практики около обществената поръчка за газохранилището в Чирен, на стойност 630 млн. лева. Енергийният експерт Красимир Манов, един от подателите на сигнала, разкрива пред „NOVA“ механизма на злоупотребата и потенциалните опасности, свързани с изпълнението на проекта.
Механизмът на злоупотребата
Според Красимир Манов, поръчката за сондиране, оценена на 223 млн. лева, първоначално е възложена на фирма, свързана с Христо Ковачки, която обаче се отказва от договора при цена от 517 млн. лева. След отказа, поръчката е прехвърлена на друга фирма, свързана с „Главболгарстрой“, но вече на стойност 630 млн. лева. Манов твърди, че преформатирането на договора се базира на „измислено геоложко моделиране“ и е станало със съгласието на министъра, който по онова време е бил директор на „Булгартрансгаз“.
Опасностите от неправилното изпълнение
Манов подчертава, че вътрешният одитор на „Булгартрансгаз“, назначен от Владимир Малинов, е предупредил за нередностите, но е бил уволнен след това. Експертът изразява сериозни опасения за безопасността на проекта, като посочва, че изпълнението на сондажите може да компрометира газохранилището и да доведе до смъртоносни инциденти.
„Изпълнението на сондажите е опасно. Може да се компрометира газохранилището и да се получи открит фонтан, вследствие на който да загинат хора“, предупреждава Манов.
Разкритията на Красимир Mанов поставят под сериозен въпрос прозрачността и безопасността на проекта за газохранилището в Чирен. Европейската прокуратура продължава разследването, а общественото внимание е насочено към потенциалните последици от тази обществена поръчка.
ББР с позиция по проведения търг за продажба на акции на „Пътстройинженеринг“ АД