Енергиен експерт: „Шизофренната“ политика в сферата на климатичните промени е на път да нанесе голям удар върху ЕС

0
45
Европейски съюз
Европейски съюз. Снимка: Pixabay

Анализаторът и енергиен експерт Илиян Василев написа коментар в социалната мрежа Facebook за политиката в сферата на климатичните промени, която според него може да бъде определена като „шизофренна“. Публикуваме го без редакторска намеса:

„Само още един пример за шизофренната политика в сферата на климатичните промени, която е на път да нанесе по-голям удар върху Съюза отколкото Путин въобще може и да си помисли. Визионерите зоват за крайна дата и отказ от фосилните горива – колкото е възможно по-рано, но при всички случаи до 2035-40 година трябва да се приключи. Крайните климатични лидери дори зоват да се съдят добиващите нефт и газ за убийство на планетата и на хората. Съдилищата вече дори задължават компаниите да спират инвестиции в тази област.

В същото време, президентът Байдън и европейските политици зоват енергийните компании да произвеждат достатъчно, което винаги означава повече, за да няма дефицити на пазара и да не се позволява на автократични режими, които са основните добиващи нефт и газ, да диктуват геополитиката на света. Както се казва и най-големият привърженик на соларите, и вятърните ползва фосилна енергия. Защото Русия, Саудитска Арабия, Иран, Либия, и т.н. не са точно страните, които желаят благоденствието и щастието на страните от ЕС и НАТО. Да, но за да имаш добив, трябва да инвестираш, да имаш дългосрочен хоризонт, за да си върнеш парите.

В същото време е на практика трудно до невъзможно да проучваш и добиваш фосилни горива в ЕС – сметнете сами – да се проучи, открие, и започне добив /в оптималния случай/ са нужни между 7 и 10 години. Още поне толкова ти трябва да си върнеш инвестицията. А Брюксел забранява!?

В САЩ ще се оправят – миналата година минаха 1 трилион кубически метра природен газ, добивът на нефт също е на пикови равнища, което прави енергийната им политика много по-балансирана и устойчива, за да могат да реализират оптималния за тях преход към нисковъглеродна икономика. Основното им предимство, че заради разделение на властите, никой не може да блокира с визионерство пазара.

Нещата в ЕС са трагични. Германия от една страна се опъва на забраната на автомобили с ДВГ, защото има автоиндустирята и е основна, от друга налага матрицата на ВЕИ доминацията в ЕС, но разчита на Франция и Полша да балансират ВЕИ мощностите й. За да ги балансират обаче, Франция и Полша трябва да имат достатъчно „традиционна“ генерация, която да балансира собствения им преход към декарбонова енергетика, но и излишък, за да балансират германската.

Тоест, априори ще трябва през вътрешните си цени да плащат емисионните квоти, за да може германската енергетика да се освободи от въглища, газ и дори ядрена енергетика. След това в ролята на Полша ще бъде Словакия, след това Украйна, Беларус, Русия /след Путин/ изобщо периферията на Европа – в това число България, за да можем всички да балансираме Германия. Турция ще балансира нас, като си затворим ТЕЦ.

Вие да виждате в това някаква общоевропейска промисъл, някакво стратегическо мислене, сметки „разходи-ползи“, оценка на риск, алтернативи? Аз не. Ще правим преход за сметка на съседа – германците ще се радват на най-евтината вятърна енергия, за сметка на по-скъпа енергия в съседите. Солидарност май беше думата – все ми убягва.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments