Енергиен експерт: Въглищата са вече в „икономическа кома“

0
31
Въглища
Въглища. Снимка: Pixabay

Въглищата са вече в „икономическа кома“, заяви Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт. Той е категоричен, че не решението на политиците ще предпостави следващите стъпки, а действията на пазара. Експертът коментира пред „БНР“:

Пазарните механизми постепенно изхвърлят въглищата. Тук е важен вече социалният елемент и заетостта на тези хора, които трябва де се преориентират, което няма да е лесно. За съжаление в България темата за зеления преход се свързва основно с енергетиката и основно с въглищата, а тя не е нито само енергетика, нито само въглища. Става дума за нов тип икономика, става дума за нови инвестиционни възможности.“

По думите на Нейков изпълнението на концепцията е обезпечена финансово от Европейския съюз. Той подчерта, че само за нашата страна от ЕС са предвидени в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост над 12 милиарда лева, а по Фонда за справедлив преход са още около 2,5 милиарда лева. Според него България няма да може да усвоим тези пари адекватно.

Според експерта следващият елемент е енергийната сигурност, който е свързан с темата е за енергийната бедност. Георги Стефанов от WWF /Световен фонд за дивата природа/, модератор в конференцията „Зеленият преход – решения и предизвикателства за България”, е категоричен, че вече е изготвен ясен план по отношение на въглищните централи, че нещата трябва да се променят, но все още няма алтернативи. Той уточни:

В тази ситуация българските политици не са мислили досега дългосрочно. А ЕС изисква държавите да планират дългосрочно своето законодателство. Над 7 милиарда лева са средствата в ЕК, които ще могат да се използват от България в областта на въглищните централи. Но тези пари не се дават, за да потушим социално напрежение, те се дават за инвестиции и нов тип работни места. Цари дългогодишен популизъм у нас. А измененията на климата, които се случват у нас, за тях обществото плаща по – висока цена от приходите от причинителите на изменението на климата.“

Стефанов подчерта, че срокът 2038 година е изкуствен, защото след 2030 година страната ни няма да има никакви въглищни мощности. Според него са нужни големи реформи за разбиването на енергийния монополизъм в България.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments