Енергийната криза в Европа повишава цените на дървата за огрев и подхранва страховете от кражби

0
254
Дърва за огрев.
Дърва за огрев. Снимка: Пиксабей

Тудор Попеску замахва с брадвата си върху дънер, след което слага нацепените дърва в печка, която отоплява дома му в столицата на Молдова, пише „Асошиейтед прес“. Докато нощите стават хладни, купчината дърва за огрев се увеличава около него – неговите провизии за предстоящата зима.

В миналото Попеску разчита на природен газ, за ​​да се стопли сутрин, и на дърва за огрев вечер. Но сега доставките на газ са по-малко, което създава криза в неговата малка източноевропейска страна. Ето какво сподели мъжът:

„Вече няма да използвам газ, така че ще бъдат само дървата. Но това, което имам, не е достатъчно.

Енергийната криза в Европа, предизвикана от намаляването на руските потоци от природен газ на фона на нейната война срещу Украйна, принуди някои хора да се обърнат към по-евтини източници на отопление като дърва за огрев, когато времето стане по-студено. Но тъй като все повече хора се запасяват и горят дърва, цените скочиха до небесата, докладвани са липси и кражби и се появяват измами. Лесовъдите поставят GPS устройства в трупи, за да проследяват ценните запаси, а на задна линия нарастват опасенията относно въздействието върху околната среда от повишеното замърсяване на въздуха и изсичането на дървета.

В бившата съветска република Молдова лидерите се тревожат, че тази зима може да бъде опустошителна за много от нейното население поради високата цена на електричеството и топлината, като цените на природния газ в Европа се утрояват приблизително спрямо тези в началото на 2021 г., въпреки спада от рекордните нива през август. Най-бедната страна в Европа, с прозападни стремежи, но част от нейната територия, контролирана от руски войски, беше свидетел на скорошното намаляване на доставките на природен газ с 30% и заплахата за още съкращения от страна на руския енергиен гигант „Газпром„.

Нашумяването на тенденцията за използване на дърва за огрев не се ограничава до по-бедните нации като Молдова. Тя се разрази и в по-богатите региони на Европа. Държавните гори в Германия, Полша и Чешката република виждат много по-голямо търсене на ограничените количества дърва за огрев, които продават като част от тяхното устойчиво управление на горите. Често идва от хора, които никога преди не са поръчвали дърва за огрев и изглежда не знаят, че те трябва да бъдат закупени две години напред, за да могат да изсъхнат достатъчно, за да бъдат изгорени в печки на дърва, според горската служба в провинция Хесен в югозападна Германия. Германските горски рейнджъри също забелязват все повече хора да събират паднала дървесина в горите, често без да знаят, че това е незаконно.

Чешките държавни гори, които продават дървесина само за домакинска консумация, трябваше да ограничат количеството дърва за огрев, продавани на физически лица, за да предотвратят спекулативни покупки.

В Полша търсенето на малки дърва за огрев от държавните гори е нараснало с 46%, а по-големите дърва за огрев са се увеличили с 42% до края на август спрямо година по-рано. Това беше още преди есента, когато търсенето на дърва за огрев е най-голямо. Михал Гзовски, говорител на Държавните гори на Полша, заяви:

„Има, разбира се, повишен интерес към дърва за огрев в горските райони, защото днес това е най-евтиното налично гориво. Дребните дърва за огрев са може би най-евтиният материал за отопление в страните от Европейския съюз.“

Той е на мнение, че се увеличават кражбите на дърва за огрев, което винаги е съществувало до известна степен. За да предотврати кражбите, горското стопанство в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия експериментира със скриване на GPS устройства за проследяване в трупи, каза говорителката Никол Фиглер. Въпреки това се наблюдава внезапно широкомащабно увеличение на кражбите, но неотдавнашните увеличения на цените събудиха страхове сред притежателите на дребни горски парцели, които биха могли да понесат големи загуби, ако купчина трупи бъде заграбена.

„Това е по-скоро ситуация на безпокойство и страхове“, смята Фиглер, отбелязвайки повишената стойност на дървата за огрев. Лесовъдите в съседния регион Хесен използват GPS тракери от 2013 г. и казват, че са успели да разрешат няколко кражби по този начин.

Австрийската полиция предупреди миналата седмица за значителен ръст на измамниците, които твърдят, че продават дърва за огрев и дървесни пелети онлайн, докато няколко компании в цялата страна бяха обискирани по подозрение, че са участвали в манипулиране на цените.

Германският институт за пелети също предупреждава купувачите да се пазят от фалшиви продавачи, които изискват плащане предварително и след това изчезват. Германската статистическа агенция заяви, че цените на дървата за огрев и дървесните пелети, направени от дървени стърготини, които могат да се използват за централно отопление на дома, са се повишили с над 85% през август спрямо година по-рано.

Цените на пелетите за тон паднаха с 2,6% през октомври, но остават с почти 200% по-високи от преди година, потвърди институтът за пелети. Въпреки това отоплението с пелети е по-евтино от природния газ за тези, които са оборудвани да ги горят, се казва в изявлението на ведомството. Газът струва 20,9 цента за киловатчас топлина, а пелетите – 14,88 цента. В Обединеното кралство цените на дървата за огрев също се покачват.

„Видяхме огромно увеличение на търсенето“, тъй като разходите за енергия се покачват, коментира Ник Снел, управляващ директор на Certainly Wood, която се представя като най-големият доставчик на дърва за огрев в Обединеното кралство, продавайки около 20 000 тона дървесина годишно.

Снел е изчислил, че изсушената в пещ твърда дървесина на неговата компания е с 15% до 20% по-скъпа от миналата година и „може да стане повече, когато времето стане по-студено“. Той изтъкна, че търсенето на неговите местни дърва за огрев е повишено поради по-скъпата вносна дървесина от страни като Латвия и Литва. Транспортните разходи, главно за гориво, са повишили цената на вноса, който преди е бил по-евтин от британския дървен материал, но сега е по-скъп.

В Дания търсенето на печки на дърва нараства заедно със самите дърва за огрев. Датският сайт за продажби DBA съобщи, че търсенията на дървесни пелети са се увеличили с над 1300% през последната година.

Правителството и еколозите предупредиха датчаните, които планират да горят дърва за огрев, да обмислят рисковете: огънят може да бъде опасност за здравето, докато димът допринася за замърсяването с частици във въздуха.

На дневен ред е и вредното въздействие върху околната среда от изсичането на повече дървета. Егзона Шала, ръководител на екологична организация в Косово, където цените на електричеството скочиха, коментира, че изсичането на горски дървета там значително се е увеличило. Нейната група, EcoZ, наблюдава горите в планинските райони и в някои случаи е открила хора, които незаконно секат дървета в 5 сутринта. След това дървата се продават из столицата.

Често отсечените дървета са млади. Шала е категорична:

„Горите са подложени на вулгарно обезлесяване без никакви критерии и контрол.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments