Енергийното министерство иска по-скъп ток при по-високо потребление

0
42
Електричество, пари
Снимка: Pixabay

„През зимата хората ползват средно по 800 киловат часа месечно, а през лятото – 300 киловат часа ток. Всичко над тези стойности ще бъде по цена на свободния пазар. Данните, които са ни дали, показват, че се покриват над 90% от използваното от потребителите.“

Изчисленията на енергийните администратори представи на брифинг във ведомството си енергийният министър Росен Христов. По думите му в тези изчисления има резерв, за да обхване всички домакинства. Сега действащите цени остават до тези нива на потребления.

„Идеята ни е потребителите да имат възможно най-еднакви сметки за ток, парно и природен газ. В момента правим изчисления, за да видим дали има разлика. Когато това не е възможно, ще направим корекция, за да кажем – 100 киловат часа електричество се равняват на определено количество газ за отопление на дадено жилище. Прехвърляне на диференциран пазар е възможно, след като има дефиниция за енергийна бедност. Идеята е да защитим тези, които имат нужда от защита. Смятаме да отложим либерализацията на пазара на енергийните потребители възможно най-дълго – до 2024 година. Има потребители, които не могат да си позволят пазарните цени на тока. Гледаме да ги защитим, но бюджетът не го позволява това нещо”, разясни енергийният министър.

Отоплението на дърва, въглища и пелети не се води към Министерството на енергетиката, а е към Земеделското министерство, обясни министърът. На брифинга той коментира и вчерашното решение на служебните министри от кабинета на Гълъб Донев – за отпадане забраната да се търси ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй” само от определени компании. Христов припомни изненадващото посещение на бившия премиер Кирил Петков в ядрената ни електроцентрала и обясни, че целта е била да се сключи договор с определена компания, която да зарежда с гориво атомната ни електроцентрала.

„Министър-председателят и делегация в последния ден буквално се изсипаха в АЕЦ „Козлодуй“, за да подпишат договор с „Уестингхаус”. Тази компания няма сертифицирано гориво, няма как да подпишат договор – това е атомна централа, не е шега работа”, каза Христов и оспори експертизата в енергийната сфера на бившия енергиен министър Александър Николов.

По време на брифинга от „Продължаваме промяната” /ПП/ изпратиха имейл, в който пишат, че са обезпокоени от последните действия на служебното правителство, които застрашавали енергийната сигурност и независимост на България.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments