Въпреки че Грузия получи статут на кандидатка за членство в Европейския съюз /ЕС/ през декември 2023 г., резолюцията на Парламента подчертава, че управляващата партия „Грузинска мечта“, която е на път да спечели предстоящите парламентарни избори на 26 октомври, прокарва все по-авторитарна програма, включително по отношение на свободата на медиите и правата на ЛГБТК+ общността. В съчетание с промените в изборното законодателство на страната и нарастващата антиевропейска реторика, евродепутатите твърдят, че тези закони нарушават свободата на изразяване, цензурират медиите, налагат ограничения на критичните гласове в гражданското общество и сектора на НПО и дискриминират срещу уязвимите хора. Те също така поясняват, че ако законодателството не бъде отменено, не може да се постигне напредък в отношенията на Грузия с ЕС.
Грузинските държавни представители подхранват климат на омраза
Евродепутатите искат задълбочено разследване на полицейското насилие срещу мирните протестиращи, които излязоха на улиците през пролетта на 2024 г., за да протестират срещу законана „Грузинска мечта“, който по модел на руския закон обявява финансираните от Запада медии и неправителствени организации за „чуждестранни агенти“. Те изразяват загриженост относно климата на омраза и сплашване, подхранван от изявленията на представители на грузинското правителство и политически лидери, както и от нападките на правителството срещу политическия плурализъм.
Резолюцията осъжда коментарите на олигарха и „почетен председател“ на „Грузинска мечта“ Бидзина Иванишвили и водещи фигури на правителството, които заплашват да забранят опозиционните партии и определят опозицията като „престъпна политическа сила“.
Интеграцията на Грузия в ЕС е спряна
На фона на продължаващото отстъпление от демокрацията в Грузия Парламентът призовава за замразяване на цялото финансиране от ЕС, предоставено на грузинското правителство, докато не бъдат отменени недемократичните закони. Всяко бъдещо финансиране на грузинското правителство може да бъде отпуснато само при строги условия, твърдят евродепутатите.
Те припомнят, че на заседанието си от 14 и 15 декември 2023 г. Европейският съвет предостави на Грузия статут на страна кандидатка с условието, че ще бъдат предприети необходимите стъпки, изложени в препоръката на Комисията от 8 ноември 2023 г. Според тях настоящата авторитарна траектория на грузинското правителство очевидно противоречи на тази амбиция и реално спира интеграцията на Грузия в ЕС.
Евродепутатите смятат, че предстоящите парламентарни избори ще бъдат решаващи за определянето на бъдещото демократично развитие и геополитическия избор на Грузия, както и способността ѝ да постигне напредък по кандидатурата на страната членка на ЕС. Те призовават грузинските власти да гарантират, че изборите се придържат към най-високите международни стандарти и да зачитат волята и свободния избор на грузинския народ.
Санкции срещу онези, които заплашват демокрацията на Грузия
Резолюцията призовава ЕС и неговите държави членки да търсят отговорност и да налагат лични санкции на всички отговорни за подкопаването на демокрацията в Грузия, включително и срещу Иванишвили.
Текстът беше приет с 495 гласа „за“, 73 „против“ и 86 „въздържал се“.
Премиерът: Взели сме всички мерки, за да осигурим честни, прозрачни и без манипулации избори
[…] ЕП: Демокрацията в Грузия е застрашена […]
[…] ЕП: Демокрацията в Грузия е застрашена […]