Европейският парламент /ЕП/ иска промяна на Акта за избиране на негови членове с цел преминаване към единни европейски избори, съобщиха от Брюксел. Днес е бил приет доклад по законодателна инициатива, който има за цел преразглеждането на правилата за европейските избори. Проектът за законодателен акт беше одобрен с 323 гласа „за“, 262 гласа „против“ и 48 гласа „въздържал се“, а придружаващата го резолюция с 331 гласа „за“, 257 гласа „против“ и 52 гласа „въздържал се“.
Съгласно предложената от евродепутатите система всеки избирател ще разполага с два гласа – един за избирането на членове на Европейския парламент в националните избирателни райони и един за избирането на членове на Европейския парламент в избирателния район, обхващащ цялата територия на Съюза, с 28 допълнителни места.
За да се гарантира географски баланс в рамките на тези листи, държавите членки ще бъдат разделени на три групи в зависимост от размера на населението си. Листите ще бъдат запълнени с кандидати от всяка от тези групи по пропорционален начин. Общите за целия ЕС листи с кандидати следва да се подадат от европейски изборни субекти като коалиции от национални политически партии и/или национални сдружения на избиратели или европейски политически партии.
Парламентът също така иска да се реши въпросът с неравенството между половете, като подчертава, че въпреки цялостното подобрение при последните избори, някои държави не са избрали нито една жена за член на ЕП. Текстът предлага въвеждането на листи с редуващи се по полов признак кандидати (zipped lists) или квоти, без да се нарушават правата на небинарните лица.
Другите предложения за „европеизиране“ на изборите включват:
– 9 май да бъде определен за общ европейски ден за гласуване; предоставяне на право за кандидатиране в избори за европейските граждани, навършили 18 години; определяне на задължителен минимален изборен праг от 3,5% за избирателни райони с повече от 60 места; равен достъп до гласуването на всички граждани, включително лицата с увреждания, и възможност за гласуване по пощата; право на гражданите да гласуват за председател на Комисията посредством системата „водещ кандидат“ (/Spitzenkandidaten/) чрез общи листи за целия ЕС.
Ще бъде създаден нов Европейски избирателен орган, който да наблюдава процеса и да гарантира спазването на новите правила.
Както е установено в член 223 от Договора за функционирането на Европейския съюз, законодателната инициатива на Парламента ще трябва да бъде одобрена с единодушие от Съвета. После докладът ще се върне в ЕП, за да могат евродепутатите да дадат съгласието си. След това той трябва да бъдат одобрен от всички държави членки в съответствие с техните конституционни изисквания. Преговорите със Съвета ще започнат, когато държавите членки приемат своята позиция.
Докладчикът Доменек Руис Девеса (С&Д, Испания) заяви:
„Тази реформа ще увеличи видимостта на европейските политически партии и ще им позволи (особено на техните кандидати в общоевропейските листи) да провеждат кампании в целия ЕС, за да можем да създадем истински общоевропейски дебат. Хората ще знаят, че гласуват за европейски политически структури и водещи кандидати за председател на Комисията. Парламентът изпрати силно послание до Съвета, че е крайно време да се промени европейското избирателно право за избори, които да отразяват правилно днешните политически реалности.“