Европейският парламент (ЕП) гласува резолюция за създаване на нов европейски закон, на който целта му е да защитава правата на дистанционно работещите. Идеята на нормативния акт ще бъде да гарантира, че работниците няма да бъдат натоварвани със служебни задачи в извънработното време, пише „Pariteni.bg“.
Служителите ще имат право да се откъснат от работната среда и да не се занимават с дейности или комуникации, които са свързани с работата, в извънработно време. Пример за това е приемане на служебни обаждания или отваряне на работни мейли.
В закона ще бъде написано, че това не може да бъде причина за уволнение, понижаване на заплатата или други мерки от страна на работодателя. Според него самите шефове не бива да насърчават подчинените си да са винаги и по всяко време на линия.
Европейските депутати напомнят, че монотонното продължително взиране в монитора на компютъра може да повиши рисковете от рак, да доведе до понижаване на концентрацията, напрежение за мускулите, да изложи на риск бременните, да доведе до безсъние, главоболие, тревожност и умора. Според данни на Световната здравна организация повече от 300 милиона души в света страдат от депресия и от често срещани психични разстройства, свързани с работата.
Изследване сочи още, че около 27 на сто от тези, които работят от дома си, го правят и през свободното си време, за да се справят с поставените задачи. За хората, които работят редовно дистанционно, има 2 пъти по-голяма вероятност да работят повече от изисквания максимум от 48 часа седмично и рискуват да почиват по-малко от необходимите 11 часа между работните дни, както е предвидено в законодателството на ЕС, спрямо тези, които са в офиса.
Около 30 на сто от дистанционните служители споделят, че работят в свободното си време ежедневно или няколко пъти в седмицата, спрямо по-малко от 5% от работниците в офиса.