ЕС: 6 ключови точки за предстоящия пост на Тереза Рибера

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен призова Рибера да преразгледа политиката в областта на конкуренцията

0
11
Европейска комисия
Европейска комисия. Снимка: КНСБ

Тереза Рибера е напът да поеме важна роля в Европейската комисия /ЕК/, отговаряща за „зелената сделка“ – сфера, която тя познава добре като министър на екологичния преход на Испания и като международен преговарящ по въпросите на климата, предаде „Politico“. Тя обаче ще трябва да изпълнява и друга много отговорна функция, а именно да следи как се осъществява конкуренцията – една от най-влиятелните области, която е обект на политиката на ЕК.

Ето няколко ключови точки, на които Рибера трябва да обърне особено внимание:

  1. Възвръщаемост на инвестициите

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Рибера да преразгледа политиката в областта на конкуренцията, за да превърне Европа в по-привлекателно място за инвестиции на компаниите. Този ход за цел да постигне две неща – да се отчитат в по-голяма степен „острите нужди“ на икономиката от сливания или поглъщания, като се разрешават повече сделки в стратегически отрасли, и да се помогне на правителствата в блока да насочат парични средства към промишлеността, като им се помогне със субсидии.

На Рибера може да се наложи да премине по трудния път между тези политически искания и това, което законът за конкуренцията изисква от нея да прави, като проверява или дори блокира сключването на сделки и отпускането на субсидии.

В крак с новите технологии

Напускащата еврокомисарка по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер преди време въведе строги правила, които имат за цел да ограничат властта на големите технологии. Правилата са обединени под така наречения Закон за цифровите пазари.

Сега Комисията е подложена на силен натиск да покаже, че може да прилага адекватно тези правила. Рибера е натоварена със задачата да осигури „бързи и ефективни действия по прилагане“ на Закона за цифровите технологии, за което ще отговаря заедно с Хена Вирккунен, която ще бъде натоварена с отговорността за технологичния суверенитет на ЕС.

Глоби

Вестагер беше доста активна по отношение на антитръстовите действия, като наложи на Google глоби в размер на над 8 млрд. евро. Рибера може би също ще получи своя шанс. Проучванията на пазара на Facebook и на рекламната технология на Google към днешна дата са в напреднал етап и потенциално все още позволяват на Вестагер да наложи още една сериозна санкция, преди да напусне поста.

Разследването на Google беше предприето след повече от десетилетие на силно недоволство на ЕС от гиганта, чийто пазарен дял едва не беше сериозно засегнат от три мащабни проверки. Тогава ЕК дори заплаши да разбие рекламния бизнес на компанията, за да разреши проблемите, които вижда на дневен ред.

Сега Рибера ще отговаря за процеса по разследването срещу компанията Microsoft, на която ЕК повдигна обвинения през юни за свързването на услугата Teams със задължителния си офис софтуер.

Придобивания на компании

Служителите, отговарящи за сливанията, са обезпокоени от действията на големите технологични и фармацевтични компании, които придобиват малки иновативни конкуренти чрез договорени помежду си сделки, които не се разглеждат от регулаторните органи, тъй като приходите на по-малката компании са твърде ниски. Комисията смяташе, че е намерила решение, но в началото на този месец върховният съд на ЕС я призова да преосмисли стратегията си за контрол.

Урсула фон дер Лайен неотдавна заяви на Рибера, че трябва да разгледа рисковете от крупни придобивания от страна на чуждестранни компании, които се стремят да елиминират по-малките компании като възможен източник на бъдеща конкуренция. Това несъмнено ще бъде труден процес, тъй като намаляването на съществуващите прагове за преразглеждане чрез правни промени рискува да засегне твърде много сделки и да изложи закона за сливанията на потенциални изменения от страна на правителствата на ЕС и Европейския парламент, като част от тези изменения едва ли ще са благоприятни за всички страни.

Изкуствен интелект /ИИ/

Правоприлагащите органи в областта на конкуренцията по цял свят проверяват задълбочено партньорствата на големите технологични компании със стартъпи в областта на изкуствения интелект /ИИ/, за да се уверят, че „старата гвардия“ не използва властта и влиянието си, за да попречи на по-малките играчи на пазара да се превърнат в достойни конкуренти.

ЕК разглежда договорите за изключителни права за създаване на ИИ на Microsoft, както и на разработчика на ChatGPT OpenAI, като предупреждава, че наблюдава дейността и на останалата част от индустрията. Дейността на компанията Nvidia, основният доставчик на чипове, използвани за захранване на ИИ, също е обект на особен контрол.

Чуждестранните субсидии

ЕК има нов закон за ограничаване на финансовата помощ, която правителствата на държави извън ЕС предоставят на предпочитаните си компании и която до голяма степен е насочена към китайския бизнес. Досега този е прилаган за проверка и анализ на помощта, отпусната за разработването на вятърни турбини и скенери за сигурност.

Урсула Фон дер Лайен изглежда желае Рибера да прилага активно тези правила, призовавайки я да насочи вниманието си към най-проблемните практики. Засега не е съвсем ясно дали тя ще предостави на Рибера необходимия ресурс за това.

Започва оценката на първите проекти за саниране на жилища в трите най-засегнати въглищни региони

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments