Европейският съюз (ЕС) предоставя 2 трилиона и 770 милиарда на страните членки за борба с COVID-19. Това е най-мащабният пакет, който досега е отпускан за справяне с кризи.
Първоначално Брюксел ще отпусне 100 млрд. евро за временна заетост по време на пандемията. Те ще бъдат дадени на страните, за да компенсират предприятия и служители, които са останали без работа заради карантинните мерки. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обясни:
„Всички знаем, че в тази криза трябва да даваме бързи отговори. Не можем да чакаме 2,3 или 4 години, за да създадем нови инструменти. Бюджетът на ЕС е най-мощният инструмент, с който разполагаме.“
Председателят на ЕК заяви, че бюджетът на ЕС до 2027 г. трябва да бъде съобразен със стратегическите решения за бъдещето. Според нея още е рано за цялостна стратегия за отпадане на въведените ограничения, като се предвижда мерките срещу разпространението на заразата да бъдат премахвани поетапно и с различна скорост в отделните европейски региони.
Фон дер Лайен изрази загриженост от мерките, предприети в някои страни. Според нея те „отиват твърде далеч“ и даде за пример тези, въведени в Унгария. Извънредните мерки са необходими за защита на общественото здраве, но трябва да бъдат временни, строго съразмерни, да подлежат на проверка, заяви още тя.