ЕС е готов да действа строго срещу търговските практики на Китай

0
26
Еропа, Европейски съюз, ЕС
Снимка: Pixabay

След като години наред изграждаше подобрен арсенал за търговска война с Китай, сега Европа показва, че е готова да бъде изключително твърда към Пекин, предаде „Politico“.

Във вторник следователи на ЕС нахлуха изненадващо холандските и полските офиси на компанията „Nuctech“, производител на скенери за сигурност. Посещенията бяха извършени по повод един от дългогодишните поводи за недоволство на Европа срещу Китай, а именно щедрите държавни субсидии, които помагат на китайските компании да подбиват цените на европейските си конкуренти. Компанията „Nuctech“ някога е била управлявана от Ху Хайфън, син на предшественика на президента Си Дзинпин, Ху Дзинтао.  Реакцията на Китай беше очаквано бурна. По думи на представителството на Китай в ЕС този ход подчертава по-нататъшното влошаване на бизнес средата в ЕС и изпраща изключително негативен сигнал към всички чуждестранни компании.

Тази провокативна акция може да окаже съществено влияние на отношенията между двете нации преди пътуването на Си Дзинпин в Европа, насрочено за следващия месец, което е първото му такова пътуване от пет години насам. Той планира да посети и Франция, Сърбия и Унгария, което ще отбележи окончателната промяна в начина, по който Европа е готова да се справи с търговските си проблеми с Китай. В продължение на години Брюксел неведнъж е използвал любезен тон спрямо Пекин, търсейки диалог относно държавните субсидии и свръхкапацитета в сектори като стоманодобива, алуминия и зелените технологии, вместо да избере пряка конфронтация и ожесточена търговска война.

Сега обаче Европа изглежда е готова да действа по-решително, тъй като опасенията, че тя трябва да защити убедително основните си технологии, нарастват. Подобни действия бяха предприети още от октомври, когато ЕС започна разследване на държавната подкрепа на Китай в областта на електромобилите. Сега Брюксел продължава активно с разследвания на инвестиции в областта на вятърната енергия и болничното оборудване, като изтъква, че целта е да се „възстанови баланса в партньорството между ЕС и Китай“.

„Ние харесваме лоялната конкуренция. Това, което не ни харесва, е когато Китай залива пазара с масово субсидирани електромобили. Това е проблемът, срещу който се борим. Конкуренция – да, дъмпинг – не. Това трябва да бъде нашият девиз,“, заяви в сряда председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Използване на новите „оръжия“

През по-голямата част от десетилетието Европейската комисия подготвяше по-мощен арсенал от търговски защитни мерки, но важният въпрос винаги е бил дали Брюксел е готов да ги използва наистина, или те са предимно само възпиращи. Сред тях е Международният инструмент за обществени поръчки – използван за първи път в случая, свързан с медицинските технологии, който нашумя по-рано тази седмица. Този набор от мерки предвижда предприемане на строги действия срещу Китай, ако той отстранява европейски компании от обществени търгове.

„Дълго време говорихме за това, че Европейската комисия разполага с този инструментариум, но се съмнявахме в способността на Европейската комисия да използва този инструментариум ефективно. Сега виждаме, че всъщност Европейската комисия е способна и желае да го използва,“, коментира Франческа Гирети, старши анализатор по геоикономика в изследователския институт „Adarga“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments