ЕС е готов да се намеси, ако САЩ се оттеглят от заем за Украйнa, отпуснат от Г-7

След много месеци на усилени преговори през октомври страните от Г-7 се споразумяха да предоставят на Украйна заем в размер на 50 млрд. долара

0
34
Европа, Европейски съюз, ЕС
Снимка: Pixabay

Европейският съюз /ЕС/ е готов да компенсира финансово оттеглянето на САЩ от отдавна договореното многостранно споразумение за предоставяне на Украйна на заем в размер на 50 млрд. долара в подкрепа на борбата ѝ срещу Русия, потвърди пред „Politico“ високопоставен полски представител. В речта си, отправена по време на събитие по повод предстоящото полско председателство на Съвета на ЕС, вчера Павел Карбовник, заместник-министър на финансите на Полша, заяви, че съществува риск преизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да се оттегли от споразумението на стойност 50 млрд. долара.

Съмнението, че нещо подобно може да се случи се породи, след като вчера председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън отхвърли искането на отиващата си администрация на президента Джо Байдън да отпусне 24 млрд. долара финансова помощ, предназначена за Украйна, в законопроекта за разходите, който Конгресът трябва да приеме до 20 декември.

„Имаме новоизбран президент. Ще изчакаме и ще приемем указанията на новия главнокомандващ за всичко това, така че не очаквам сега да бъде отпуснато финансиране за Украйна,“, каза още Джонсън.

След много месеци на усилени преговори през октомври страните от Г-7 се споразумяха да предоставят на Украйна заем в размер на 50 млрд. долара, който е структуриран така, че да бъде изплатен с лихви, получени от над 200 млрд. евро от замразените руски активи, които са под контрола на страни от Запада. Според споразумението, което беше сключено преди изборите в САЩ на 5 ноември, Брюксел и Вашингтон трябва да отделят по 20 млрд. долара, а Обединеното кралство, Канада и Япония ще внесат останалата част. Въпреки че първоначално САЩ изразиха опасения относно финансовата жизнеспособност на заема, администрацията на Байдън в крайна сметка обеща да предостави 20 млрд. долара в опит да убеди Тръмп да не прекъсва американската подкрепа за Украйна. Като се има предвид степента на несигурност, пред която са изправени САЩ и ЕС, Карбовник призова Тръмп да оповести намеренията си колкото се може по-скоро, за да даде на ЕС време да си състави план за действие в извънредни ситуации. По думи на заместник-министъра на финансите на Полша, ако се случи най-лошият сценарий, ЕС ще формулира нови разпоредби, за да гарантира, че 50-те милиарда долара ще бъдат предоставени на Украйна независимо от одобрението на Тръмп.

Наскоро председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че само ЕС би могъл да предостави до 35 млрд. евро, ако САЩ не успеят да поемат своя дял. Самият ЕС изтъкна, че би могъл да увеличи финансирането си за Украйна, като използва като обезпечение стабилността на седемгодишния бюджет на блока в размер на 1,2 трилиона евро. Брюксел обаче не може да надхвърли крайния срок за отпускане на заема в края на годината, съгласно собствените си бюджетни правила. По повод на това Карбовник заяви, че окончателната сума от страна на ЕС ще бъде определена до края на годината.

Забравените чудеса на Св. Николай Чудотворец

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments