Финансовите министри от Европейския съюз гласуваха финансова помощ в размер на 500 милиарда евро за пострадалите от коронавируса европейски страни членки. Решението бе обявено от заседателя на Еврогрупата Марио Сентено след проведен своеобразен маратон от дискусии в Брюксел, съобщи „BBC“.
Новината идва малко, след като министър-председателят на Испания обяви, че страната е на път да премине най-тежката част от заразата с коронавирус. Там е най-високият брой на потвърдени заболели от COVID-19 – 152 446, като смъртните случаи задминаха 15 000 души.
Директорът на Международния Валутен Фонд (МВФ) предупреди, че светът е напът да се изправи пред най-тежката икономическа криза от Голямата депресия през 1930 насам. Кристалина Георгиева коментира, че пандемията от коронавирус ще обърне рязко икономиката към “негативни резултати” още тази година.
По време на преговорите в Брюксел финансовите министри на Европейския съюз не успяха да постигнат споразумение за споделяне на бремето от кризата с така наречените “корона книжа”. Одобрените от министрите финансови помощи в крайна сметка остават в по-малък размер от препоръчаните от Европейската Централна Банка (ЕЦБ). Европейската банка обяви, че европейският блок може да се нуждае от близо 1,5 трилиона евро за да омекоти последствията от икономическата криза.
Въпреки това европейският финансов министър Бруно Льо Майр обяви гласуваната финансова помощ за най-важната в историята на Европейския съюз икономическа мярка. След срещата с колегите си той написа в Twitter:
“Европейският съюз гласува и е готов да посрещне последиците от кризата”.
Основният компонент на финансовата помощ включва Европейския Механизъм за Стабилност – спасителният фонд на Европейския съюз, с който ще се гарантира дълг от 240 милиарда евро за най-задлъжнялите европейски страни.
Европейските финансови министри се съгласиха още да гарантират 200 милиарда евро чрез Европейската Инвестиционна Банка и Европейската комисия за краткосрочни национални проекти.
Дискусиите за финансовата помощ започнаха в сряда, но преговорите се проточиха и се наложи да бъдат възобновени на следващия ден, след като се зароди спор между Италия и Нидерландия за начина на разпределение на средствата.
Пандемията от коронавируса доведе до дълбоко разделение сред европейските страни членки, като Италия и Испания обвиниха северните нации, ръководени от Германия и Нидерлания, че не полагат достатъчно усилия.
Преди да се вземе окончателното решение за финансова помощ министър-председателят на Италия Джузепе Конти коментира за “BBC”, че Европейският съюз трябва да се изправи пред криза, която определи “като най-голямото предизвикателство то Втората световна война насам.”
Броят на заразените в Италия започва да намалява. По последни данни случаите на заразени с коронавирус са се увеличили на дневна база с по-малко от 1%. Само преди две седмици ръстът бе със 7%. Смъртните случаи също започват да намаляват.
Министър председателят на Испания Педро Санчес също обяви, че ситуацията в страната се подобрява. Той коментира пред депутатите в Мадрид, че “огънят започва да влиза под контрол”. Той се закле страната да тържествува “пълна победа” над вируса. По данни от последните 24 часа Испания е регистрирала 683 смъртни случая, което е спад от 757-те случая от сряда.
Ще бъде ли удължена карантината отвъд католическия Великден?
През последните дни тонът на европейските лидер премина към по-позитивен. Малки магазини в Австрия и Чехия се очаква да бъдат отворени през следващата седмица. В Дания училищата и детските градини са планирани да започнат работа на 15 април, а в Норвегия на 20 април.
Дори в Италия се обмисля отпускане на някои от ограничителните мерки. Конте коментира, че “при потвърждаване от учените, може да се смекчат някои от карантинните мерки до края на месеца.”
Въпреки това Испания подходи по-консервативно, като удължи бедственото положение в страната до 26 април, оставяйки жителите на страната под карантина за още две седмици.
Има широкоразпространени описания за великденските празници, когато хората традиционно пътуват, за да се срещнат с близките си.
Португалия затегна карантинните мерки за Великден, като забрани хората да напускат местожителството си без официално разрешение.
Превод: Ивайло Йотов