ЕС избира рискован подход на изчакване спрямо новия мандат на Тръмп

Европейски дипломати и други високопоставени служители в момента се опитват да разберат до каква степен преизбраният лидер на САЩ ще изпълни заканите си към Европа

0
16
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Facebook

Докато Европа трепетно очакваше резултатите от президентските избори в САЩ, някои лидери се опасяваха, че не разполагат с план за действие в случай, че бившият президент Доналд Тръмп успее да си спечели втори мандат в Белия дом, пише „Politico“.  Сега, когато вече е ясно, че той ще бъде следващият президент на САЩ, те все още нямат такъв план.

Плановете на Европа за потенциално проблемна втора администрация на Тръмп се оказаха по-скоро рисковано изчакване, отколкото превантивни мерки. Със своите най-силни икономики – Франция и Германия, които в момента са изправени пред политически и икономически предизвикателства и нарастващ десен популизъм, колективното ръководство на Европейския съюз /ЕС/ не може да се осмели да направи много. Европейски дипломати и други високопоставени служители в момента се опитват да разберат до каква степен преизбраният лидер на САЩ ще изпълни заканите си към Европа, а именно, да доведе икономиката на континента до застой чрез налагане на нови търговски мита и да повлияе на войната на Русия срещу Украйна. След месеци на безпокойство относно защитата на ЕС и неговата икономика, сега Брюксел изчаква поетапното обявяване на плановете на Тръмп, особено в областта на търговията и сигурността, вместо да предприеме превантивни мерки, които биха го провокирали към мащабни действия с негативни последици.

Тази стратегия беше потвърдена от висши дипломати и служители на ЕС, които пожелаха анонимност, за да говорят пред репортер на медията. По думи на един от източниците ЕС е в „режим на слушане“. Този пасивен подход вероятно е свързан с факта, че Републиканската партия под ръководството на Тръмп към днешна дата е много по-уверена след неговата победа в сравнение с 2016 г., когато той отново постигна изумителна победа на изборите. Вероятно това се дължи и на факта, че понастоящем залогът за Европа е много по-голям. В непосредствения следизборен период, европейските лидери поздравиха победителя много по-сдържано, отколкото през 2016 година. Както изглежда, те се стремят към започване на дискусии с екипа на Тръмп възможно най-скоро и вече предлагат примамливи предложения, за да зададат подходящ тон на отношенията си с него.

„Ще бъде съвсем различен вид правителство и много по-разрушително за европейските интереси, отколкото това, което видяхме последния път, когато Тръмп беше на власт. В момента залогът е много по-висок,“, предупреди политологът Марк Леонард от Европейския съвет за външни отношения.

Оръжия, пари и мита

През последните месеци, в очакване на изборите в САЩ, европейските лидери се стараеха публично да демонстрират продължаваща подкрепа както за НАТО, така и за Украйна, въпреки че Тръмп проявяваше открито неодобрение към продължаващата помощ за Киев. Неговите многократни обещания за бързо приключване на войната още в началото на неговото управление предизвикаха загриженост сред съюзниците на Украйна в ЕС относно това как подобна рязка промяна в американската политика би могла да се отрази на разкъсаната от война страна и на континента, подкрепящ Украйна.

Не само темите за сигурността и отбраната обаче предизвикват несигурност от страна на европейските представители. Докато ЕС се бори със задълбочаваща се криза, свързана с високите разходите за живот, в условията на последствията от пандемията от COVID-19 и войната в Украйна, той трябва да се справи и с предполагаемите планове на САЩ за налагане на нови мита, които могат да предизвикат допълнително свиване на националните икономики. Неотдавна Тръмп заяви, че ще наложи нови мита от 10 до 20 процента върху редица европейски стоки.

Тръмп също така показа негативно отношение към Германия и нейните големи автомобилни износители. През октомври, само седмици преди победата му на изборите на 5 ноември, Тръмп заплаши: „Всичките тези хубави малки европейски страни, които се обединяват, не вземат нашите коли. Те не вземат и нашите селскостопански продукти. Не, не, не. Те ще трябва да платят висока цена.“

Някои експерти твърдят, че ако Тръмп изпълни тези заплахи, те биха могли да доведат до рецесия за ЕС. В допълнение към нарушаването на процеса на глобалната търговия и особено на китайския износ чрез налагане на допълнителни мита, завръщането на американския президент може също така да нанесе много тежък удар на търговския ред, основан на дългогодишни строги правила. Резултатът ще бъде дълбоки икономически загуби, като се прогнозира, че е силно вероятно да бъде регистриран спад на брутния вътрешен продукт на ЕС с до 0,5 процента, както и свиване на германското производство с 3,2 процента. Ето защо за момента ЕС изчаква да види дали заплахите на Тръмп ще бъдат осъществени.

Божидар Божанов обясни защо Силви Кирилов не бе избран за председател на Народното събрание

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments