ЕС критикува „прибързаното“ одобрение от Великобритания на ваксината срещу COVID-19

0
77
Ваксина
Снимка: Pixabay

Лидерите на Европейския съюз разкритикуваха бързото одобрение от страна на Великобритания на ваксината срещу COVID-19, разработена от компаниите „Pfizer“ и „BioNTech“, заявявайки, че тяхната процедура е по-задълбочена и прецизна. Недоволството дойде след като Великобритания стана първата западна държава, одобрила официално ваксина срещу COVID-19.

Ходът за издаване на спешно разрешение за ваксината на „Pfizer“/ „BioNTech“ е възприет от мнозина като политически ход на британския министър-председател Борис Джонсън, който изведе страната си от ЕС и се изправи пред критики за отношението си към пандемията. Решението беше взето в рамките на много бърз процес за одобрение при спешни случаи, който позволи на Британския регулаторен орган да разреши временно ваксината само 10 дни след като предприе проучване на данните от мащабните клинични изследвания.

В необичайно рязко изявление Европейската агенция по лекарствата, която отговаря за одобряването на ваксините срещу COVID-19 за ЕС, заяви, че по-продължителната процедура за одобрение е по-подходяща, тъй като се основава на повече доказателства за ефективност и изисква повече проверки, в сравнение с бързата процедура, избрана от Великобритания. Агенцията заяви, че ще реши до 29 декември дали временно да разреши ваксината от американския производител на лекарства „Pfizer Inc“ и неговия германски партньор „BioNTech SE“.

Говорител на Европейската комисия – изпълнителният директор на ЕС заяви, че процедурата на Европейската агенция по лекарствата EMA е „най-ефективният регулаторен механизъм за предоставяне на достъп на всички граждани на ЕС до безопасна и ефективна ваксина“, тъй като се основава на повече доказателства. Джун Рейн, която ръководи Британската агенция за регулиране на лекарствата и здравните продукти, обясни:

Начинът, по който Британската агенция за регулиране на лекарствата и здравните продукти, е работила, е еквивалентен на всички международни стандарти. Нашият напредък изцяло зависи от наличието на данни в нашия текущ преглед и нашата строга оценка, както и независимите препоръки, които получихме.“

Европейската агенция по лекарствата предприе текущ преглед на предварителните данни от клиничните изпитания на „Pfizer“ на 6 октомври – спешна процедура, насочена към съкращаване на срока за евентуалното одобрение, което обикновено отнема най-малко седем месеца след получаването на пълните данни.

Идеята не е да бъдем първи, а да имаме безопасна и ефективна ваксина.“, заяви министърът на здравеопазването на Германия – Йенс Шпан по време на пресконференция.

Запитан какво мисли за спешната процедура, приета от Великобритания, той каза, че страните от ЕС са избрали по-задълбочена процедура за повишаване на доверието на обществото във ваксините. „Лично аз бих очаквал прецизен преглед на всички налични данни, което британското правителство не е направило, тъй като с това се опитва да докаже, че и без Европа нацията може да бъде на първо място.“, добави той.

Проблематично

Законодателите от ЕС бяха още по-отявлени в критиките си към хода на Великобритания. „Считам това решение за проблематично и препоръчвам на държавите-членки на ЕС да не повтарят процеса по същия начин.“, каза Петер Лизе, евродепутат, който е член на партията на германския канцлер Ангела Меркел.

Съгласно правилата на ЕС ваксината на „Pfizer“ трябва да бъде разрешена от Европейската агенция по лекарствата, но страните от ЕС могат да приложат спешната процедура, която им позволява да разпространяват ваксината за временна употреба в рамките на собствените си територии. Великобритания все още трябва да спазва разпоредбите на ЕС, докато не напусне напълно съюза в края на годината.

Налице е очевидна глобална надпревара за пускането на ваксината на пазара възможно най-бързо.“, заяви Тиемо Волкен, евродепутат от групата на социалистите, втората по големина в Европарламента.

„Въпреки това вярвам, че е по-добре да отделите време и да се уверите, че качеството, ефективността и безопасността са гарантирани и отговарят на нашите стандарти на ЕС.“, каза още той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments