Европейският съюз не възнамерява да блокира доставките на ваксини срещу COVID-19 до Австралия, потвърди посланикът на ЕС в Австралия, пояснявайки, че първите партиди се очакват в края на февруари.
Докато Австралия чака пристигането на ваксините, главният медицински ръководител професор Пол Кели разкри, че на Австралийския главен комитет за защита на здравето е възложена задачата да провери карантинните системи на хотелите в страната, за да се убеди, че те са надеждни. Тази мярка беше предприета, след като в хотел, поставен под карантина, в щата Виктория неотдавна беше установено заразено лице с новия щам на вируса, открит в Обединеното кралство.
По-рано днес здравните власти на Виктория регистрираха още два случая на заразяване с новия щам – при един от служителите на друг хотел, поставен под карантина, и при жена, която е била диагностицирана два дни след като карантината й е изтекла. Вече са регистрирани и два случая сред международни пътници, като щамовете все още не са известни.
Разпространението на ваксините в Австралия предстои да започне в края на месеца с първата доставка, включваща най-малко 80 000 ваксини на „Pfizer“. Първата партида от международните ваксини на „AstraZeneca“ трябва да пристигне в началото на март, като двете компании потвърдиха официално тези срокове вчера.
По-рано днес посланикът на Европейския съюз в Австралия д-р Майкъл Пулч заяви, че блокът ще гарантира, че ще има добре организиран процес на оторизиране относно тези пратки. „Много съм доволен да съобщя, че първата пратка с ваксини ще пристигне тук в Австралия навреме.“, обясни той пред „Sky News“. „Първите ваксинации, които ще бъдат приложени тук, в Австралия, ще дойдат от Европейския съюз. Точната дата на пристигане зависи от австралийското правителство и компаниите.“, каза още посланикът.
Уверението за навременни доставки е следствие от контрола на прозрачността, който ЕС наложи върху износа на ваксини, след като получи кратко известие както от „Pfizer“, така и от „AstraZeneca“, че няма да могат да доставят ваксини до страните от ЕС. Д-р Пулч на свой ред отрече съюзът да се запасява умишлено с медицински продукти. „Искаме да имаме прозрачност относно пратките от ЕС до други страни, за да ги разрешим.“, разкри той.
По-рано днес професор Кели заяви, че властите на Австралия ще търсят най-добрите начини, по които хотелската карантина да бъде организирана, за да се предотврати заразяването с COVID-19 на още жители в региона. Експертът посочи неотдавнашните промени в системата, включително задължителните тестове преди използването на въздушен транспорт и задължителните маски по време на полет, както и на територията на летищата, подчертавайки, че е призовал здравните власти да предоставят повече подробности за неотдавнашното въвеждане на задължителен тест след прекарана карантина на 16-ия ден от потенциалното заразяване.
На 5 февруари 87 проби от щама, открит в Обединеното кралство и 18 проби от този, установен в Южна Африка са били отчетени след наложената карантина в няколко хотела в страната. „Трябва да сме подготвени за тези щамове, които определено са значително по-силно заразни.“, заяви професор Кели. Въпреки повишената предаваемост на тези щамове според него е важно да се отбележи, че засега няма доказателства, че новите щамове влияят върху ефективността на ваксината на „AstraZeneca“ да предотвратява усложнения.