ЕС: Тайните неписани правила на разпределението на висшите длъжности

0
91
Европейски съюз, флаг. ЕС. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Когато кардиналите избират нов папа след задълбочени преговори помежду си във Ватикана, те изпращат облак бял дим, пише „Politico“. Когато лидерите на ЕС се срещат в Брюксел, за да разпределят висшите постове в блока, те пускат изявление за пресата. Двата процеса са изключително сходни.

В четвъртък 27-те лидери на ЕС ще се срещнат в Брюксел и ще подпишат официално поемането на трите висши длъжности. Германката Урсула фон дер Лайен, португалецът Антонио Коща и естонката Кая Калас са определени от преговарящите за лицата, които ще заемат най-висшите постове в Европейската комисия, Европейския съвет и външнополитическата служба. 

„Това е недемократично на много нива,“, твърди Алберто Алемано, професор по европейско право в Париж.

Правилата за избиране на новото ръководство на ЕС са до голяма степен неписани. Подобно на папския конклав, те се основават на дългогодишни традиции и „джентълменски“ споразумения. В Рим някои духовни лица влизат като кардинали и излизат като епископи, а в Брюксел някои влизат като бивши национални лидери и излизат като високопоставени служители на ЕС.   Когато лидерите на ЕС подреждат пъзела на най-влиятелните работни места, те трябва само да „вземат предвид“ резултатите от европейските избори, въпреки че 373 милиона граждани имаха право да гласуват в едно от най-мащабните демократични събития в света. Интересен факт е, че избирателите във Франция, Германия и други страни избраха да подкрепят евродепутати, които са със значително по-консервативни и евроскептични възгледи в сравнение с тези в предишните избори. Въпреки че в четвъртък в залата ще присъстват всички 27 национални лидери, групата, която ще взема крайните решения, е далеч по-малка и представителна по отношение на предизборното съотношение на силите. Шестима преговарящи от три политически групи – дясноцентристи, социалисти и либерали вече са се споразумели за триото лидери, като очакват останалите им колеги да подпишат споразумението по-късно тази седмица.

Според Стивън ван Хеке, професор по европейска политика, наличието на много неписани правила прави процеса по-сложен. Лидерите разглеждат политическото, географското и половото разнообразие на кандидатите.  

„Правилата не са записани в нито един от договорите, но те правят пъзела много по-труден,“, казва още експертът.

Унгарският популистки министър-председател Виктор Орбан реагира остро на новината, че шестимата преговарящи вече са постигнали споразумение, като заяви: „Висшите служители на ЕС трябва да представляват всяка държава членка, а не само редиците на левите и либералите!“. Лишаването на Орбан и други критици на властта в Брюксел от места на масата за преговори, въпреки победите на изборите през юни, се основава на схващането на проевропейските фракции, че те трябва да имат водеща роля в процеса, твърдят анализатори.

Задкулисни сделки

За 27-те лидери първата неофициална цел, към която се стремят, е политическият баланс, като на практика това е единственото място, където резултатите от изборите в ЕС действително играят важна роля, макар и неофициално.

Най-голямата политическа група, която се оформи след изборите за ЕС – понастоящем „Европейската народна партия“, партията на Урсула фон дер Лайен, може да предложи кандидат за председател на Европейската комисия. Предполага се, че идеята за водещ кандидат ще помогне на европейските гласоподаватели да имат по-пряко влияние върху това кой ще ръководи Комисията. След това социалистите, втората по големина партийна група, предложиха Антонио Коща за председател на Европейския съвет, а либералите се опитаха да прокарат идеята, че Калас е най-подходящият избор за външнополитическия пост. Не винаги обаче ситуацията се развива така. През 2019 г. водещият кандидат на ЕНП, Манфред Вебер, беше категорично отхвърлен от лидерите на ЕС, въпреки че беше представител на най-голямата партийна група. Този път фон Урсула дер Лайен не се кандидатира за място в Европейския парламент, в резултат на което  дори германците не можеха да гласуват пряко за водещия кандидат на ЕНП.

Председателят на Европейския парламент се избира от 720-те европейски законодатели, но на практика предложението за тази длъжност се взема предвид и от лидерите при разпределянето на висшите длъжности. Целта е петгодишният мандат да бъде разделен наполовина, като настоящата председателка Роберта Мецола /ЕНП/ да продължи да работи 2,5 години, а след това да го предаде на представител на социалистите.

Четирите високопоставени длъжности в ЕС трябва да бъдат равномерно разпределени между различните региони на блока. В настоящия план Коща /от Португалия/ и Мецола /от Малта/ представляват южната част на ЕС. Урсула Фон дер Лайен е от Германия, а естонката Калас получава място за оглавяване на източната част на блока. Тази договорка също така осигурява баланс между по-малките и по-големите страни членки на ЕС, както и между по-старите и по-новите страни членки – критерии, които са по-малко важни от общия географски баланс, но все пак се вземат под внимание. Теоретично, всеки пъзел за висшите длъжности започва да се реди от нулата, но лидерите познават историята си и често се позовават на нея. Например този път щеше да е трудно да се претендира за още една висша длъжност за белгийски или люксембургски политик, като се има предвид колко фигури на висши са имали тези страни до момента. Последното неписано правило е балансът между половете. В миналото той често се свеждаше до това да се гарантира, че поне една жена ще бъде включена в редиците на най-влиятелните работни места в институциите на ЕС. В настоящия план за управление ще има две жени и двама мъже.

Израелските туристи се завръщат? Авиокомпания с 4 полета седмично до Летище Бургас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments