Европейският съд по правата на човека /ЕСПЧ/ установи, че швейцарското правителство дискриминира мъжете по отношение на разпоредбите за пенсионни обезщетения. Решението ще струва на правителството милиони под формата на плащания със задна дата и ще принуди управляващите да преработят спешно пенсионното законодателство.
Понастоящем на жените, чиито съпрузи са починали, се изплаща пенсия до края на живота им, докато на мъжете се изплаща само, ако имат деца под 18 години. Концепцията за „мъжа, който издържа семейството“ не е достатъчна, за да оправдае тази разпоредба, смятат експерти от ЕСПЧ.
Решението на съда засяга пряко случая на Макс Билер, отразен от местните медии. Мъжът е швейцарец, чиято съпруга е загинала при злополука в началото на 90-те години. Тогава той е бил на 41 години, принуден да напусне работа, за да се грижи за двете им малки деца, като получава вдовишка пенсия. През 2010 г. обаче изплащането на пенсията е спряно, тъй като по-малкото му дете е навършило 18 години. Ако Макс Билер беше жена, плащанията щяха да продължат до края на живота му, независимо дали има деца или не. Вдовецът, който от много години не работи и разчита на пенсията, е обжалвал постановлението за спиране на пенсията. По-късно претенцията му е била отхвърлена, тъй като местният съдът в района, където живее, твърди, че законът умишлено признава мъжете за основен източник на доходи в семейството. В решението се твърди още, че от вдовците, които отглеждат деца, се очаква да се върнат на работа, когато децата им пораснат, докато това не важи за вдовиците. В крайна сметка случаят е бил отнесен до ЕСПЧ, където Билер успява да докаже, че е бил дискриминиран. Съдът е констатирал, че ролята на жените на работното място се е променила през последните години, поради което несъответствието нарушава член 14 от Европейската конвенция за правата на човека, тъй като дискриминира мъжете. Билер вече ще получава пенсията си, а други вдовци също ще могат да подадат молби за неизплатени обезщетения.
Очаква се решението на ЕСПЧ да поднови дългогодишния дебат в Швейцария за това каква власт трябва да имат европейските съдии над националното законодателство. Както е известно, ЕСПЧ е международен съд със седалище в Страсбург, Франция, който се произнася по предполагаеми нарушения на Европейската конвенция за правата на човека. Конвенцията е подписана от 46 страни, включително няколко държави като Швейцария, които не са членки на Европейския съюз.