Русия се готви за военна конфронтация със Запада през следващото десетилетие и може да бъде възпряна от противодействие на натрупването на въоръжени сили, заяви във вторник Службата за външно разузнаване на Естония, цитирана от „Агенция Ройтерс“.
Все по-голям брой западни служители предупреждават за военна заплаха от Русия за страните по източния фланг на НАТО, призовавайки Европа да се подготви чрез превъоръжаване. Шефът на разузнавателната служба изтъкна, че оценката се основава на плановете на Русия да удвои броя на силите, разположени по границата с членовете на НАТО Финландия и балтийските държави Естония, Литва и Латвия. При публикуването на доклада за заплахите за националната сигурност на Естония Каупо Розин каза пред репортери:
„Русия избра път, който е дългосрочна конфронтация… и Кремъл вероятно предвижда възможен конфликт с НАТО през следващото десетилетие или нещо такова.“
Военна атака от страна на Русия е „много малко вероятна“ в краткосрочен план, уточни той, отчасти защото Русия трябва да задържи войски в Украйна и би останала малко вероятна, ако руското натрупване на сили беше съпоставено с натрупването на сили в Европа. Розин обясни:
„Ако не сме подготвени, вероятността (от военна руска атака) ще бъде много по-голяма, отколкото без никаква подготовка.“
Естония и другите балтийски държави увеличиха военните си разходи до над 2% от стойността на икономиките си, след като Русия анексира Крим през 2014 г., а съюзниците от НАТО увеличиха присъствието си в тези страни. Германия планира да има 4800 боеспособни войници в региона до 2027 г., в първото си постоянно чуждестранно разполагане след Втората световна война, а Розин смята, че НАТО и неговите съюзници се движат в правилната посока, за да противодействат на руската заплаха.
Шефът на разузнавателната служба сподели, че не очаква руски пробив в Украйна преди президентските избори през март, тъй като ще трябва да мобилизира значително повече войски, за да постигне тази цел. Говорейки за коментарите на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп, че няма да защитава съюзници, които не харчат достатъчно за отбрана, Розин беше категоричен:
„Подобни изявления никога не са полезни“.
Способността на Русия да осигурява боеприпаси на своите войски продължава да надвишава тази на Украйна и ако подкрепата на Запада не бъде поддържана или увеличена, Украйна едва ли ще може да промени ситуацията на бойното поле, добави той.