Ето 5 страни, които отварят и започват да живеят нормално с COVID-19

0
15
Covid-19
Photo: Pixabay

Повече от 18 месеца след началото на пандемията от COVID-19 редица страни решиха, че вече е време да възобновят дейността си и да се опитат да живеят нормално с вируса, поне доколкото е възможно. Някои от тях са постигнали завиден процент на масова ваксинация на населението, а други са преценили, че негативите и разходите от продължителните икономически и социални ограничения надвишават ползите. Ето пет нации, които са проследени отблизо по отношение на новите им стратегии за справяне с пандемията:

Дания: Страната, която обяви край на предпазни мерки

На 10 септември датското правителство взе решение да отмени всички останали ограничения, наложени заради пандемията от COVID-19, като заяви, че вирусът вече не е „заболяване, което е критична заплаха за обществото“.

Датските граждани вече могат свободно да посещават нощни клубове и ресторанти, без да показват своите COVID-паспорти, да използват обществения транспорт без да носят маска за лице, както и да се срещат с голям брой хора без ограничения. Всичко това на практика означава, че те се завръщат към ритъма на живот, който са имали преди пандемията.

Ключът към успеха на Дания в борбата с коронавируса се крие отчасти в добрия темп на процеса по масова ваксинация – до 13 септември над 74% от населението на Дания е било напълно ваксинирано, според данни на „Our World in Data“.

Скоростта на предаване на заразата в момента е 0,7, обяви здравният министър Магнус Хюникке вчера. Това ще рече, че силата на пандемията продължава да намалява. Ако тази цифра е над 1,0, случаите на заразени ще се увеличат в близко бъдеще, а ако е под 1,0, те предстои да намалеят още, обясняват експерти.

Въпреки причините за оптимизъм, здравният министър предупреди гражданите да продължат да бъдат отговорни: „Въпреки че в момента сме в добра ситуация, все още пандемията не е приключила. Правителството няма да се поколебае да действа бързо, ако пандемията отново застраши важни функции в нашето общество.“, заяви той.

Сингапур: Страната се опитва да живее нормално с вируса, но щамът „Делта“ затруднява това

Правителството на Сингапур обяви през юни, че планира да възобнови нормалния ритъм на живот в страната, прилагайки специална стратегия за борба с пандемията, чрез която да контролира процеса по ваксинация и да следи стриктно хоспитализациите, без да ограничава живота на гражданите.

Властите започнаха да облекчават някои ограничителни мерки през август, позволявайки на напълно ваксинирани местни жители да посещават свободно ресторанти и да се събират в групи до пет човека.

Причина за тревога е нарастването на случаите на заразени с новия щам „Делта“. Разпространението му затруднява изпълнението на настоящата стратегия и принуждава властите да отложат за по-нататък допълнителното облекчаване на ограниченията. Миналата седмица те предупредиха, че може да се наложи да въведат отново строги разпоредби, ако сегашната ситуация не бъде овладяна скоро.

Сингапур следваше стриктно агресивна стратегия, известна като „Нулев процент на COVID-19“, преди да промени подхода си към по-лек. Благодарение на това в страната е регистрирано едно от най-високите нива на ваксинация в света – 81% от населението е напълно ваксинирано.

Тайланд: Процесът по масова ваксинация тече бавно, но страната постепенно отваря

Тайланд планира да отвори отново Банкок и други популярни дестинации за чуждестранни посетители от следващия месец, заявиха властите миналата седмица. Както изглежда, страната, разположена в Югоизточна Азия, се опитва да съживи отново своята туристическа индустрия въпреки нарастващия брой на заразени с COVID-19.

Според новите разпоредби туристите, които са напълно ваксинирани срещу вируса, както и тези, които се тестват често, ще имат право да влизат в столицата Хуа Хин и в други градове като Патая и Чианг Май, предаде Reuters.

Въпреки че Тайланд съумя да поддържа нисък брой на заразените през 2020 г. благодарение на строгите ограничителни мерки, сега нацията се затруднява да овладее разпространението на новите случаи.

Процентът по масова ваксинация изостава спрямо този при някои съседни страни. Малко под 18% от тайландското население е било напълно ваксинирани до 13 септември, а други 21% са били частично ваксинирани.

Южна Африка: Страната разхлабва ограниченията, но щамът „Делта“ все още е заплаха

Южна Африка започна да облекчава някои от наложените строги мерки за борба с пандемията, тъй като процентът на заразяване в страната намалява.

Наред с другите мерки, наложеният полицейски час в цялата страна вече е променен, като ще бъде в сила за по-малко часове. Позволени са и груповите събирания до 250 души на закрито и 500 на открито, а ограниченията за продажба на алкохол също са сведени до минимум.

Облекчаването на ограниченията, обявено от президента Сирил Рамафоса в неделя, е забележително в страна, в която голяма част от пандемията премина под изключително строги правила за социално дистанциране, при които дори бяха забранени всички публични събития, с изключение на погребенията, понякога.

Процентът на ваксинация в страната остава нисък. По повод на това държавният глава предупреди, че опустошителната трета вълна на пандемията, предизвикана от новия, по-заразен щам „Делта“, не е приключила, но добави, че страната вече разполага с достатъчно дози ваксини, които да стигнат за цялото възрастно население.

Чили: Високите нива на ваксинация означават, че туристите могат да се върнат

Чили получи висока международна оценка за своята добре организирана и успешна кампания за масова ваксинация. Според последните доклади на здравното министерство, почти 87% от чилийците, отговарящи на условията, са напълно ваксинирани. В страната вече се разпространява и трета доза от ваксината за тези, които са напълно ваксинирани. По-рано днес здравните власти одобриха използването на китайската ваксина Sinovac за деца на възраст над шест години.

Въпреки заплахата, която представлява щамът „Делта“, вчера правителството обяви предстоящите стъпки за възобновяване на дейността на много сектори в страната от 1 октомври, което е ключово за туризма. Това означава още, че чуждестранните граждани ще имат право да влизат в Чили, при условие че отговарят на определени изисквания и се самоизолират превантивно за пет дни след пристигането си.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments