Ето какво накара кенийците да изгорят част от парламента и да поискат оставката на президента

0
141
Уилям Руто, Кения
Президентът на Кения Уилям Руто. Снимка: Wikimedia Commons

Президентът на Кения дойде на власт, обръщайки се към обикновените хора, описвайки се като „хитрец“ и обещавайки облекчение от икономическите болки, пише „Асошиейтес прес“. Но смъртоносният хаос във вторник в столицата Найроби показва колко далеч е стигнала подкрепата за него.

Част от парламента изгоря, когато протестиращите нахлуха вътре, а депутатите избягаха. По улиците лежаха тела, а медицински работници и наблюдатели заявиха, че полицията е открила огън. Бяха изпратени военни. Младежко движение предупреди правителството на президента Уилям Руто да не приема финансов закон, който според тях ще задълбочи икономическите проблеми на кенийците. Законодателите все пак го приеха. Очаква се Руто да го подпише, въпреки че религиозните лидери го нарекоха „необоснован“.

Ето как изглеждат размириците в най-стабилната демокрация в Източна Африка и най-сериозното нападение срещу правителството на Кения от десетилетия насам.

От интернет данни до пелени

Законът за финансите имаше за цел да повиши или въведе данъци или такси върху редица ежедневни предмети и услуги, включително интернет данни, гориво, банкови преводи и памперси. Някои мерки бяха премахнати, тъй като гневът се разрасна. Предложенията са част от усилията на кенийското правителство да събере допълнителни 2,7 млрд. долара вътрешни приходи.

Правителството твърди, че промените са необходими за изплащане на лихвите по държавния дълг, за намаляване на бюджетния дефицит и за поддържане на дейността на правителството. Протестиращите ги смятат за наказателни, тъй като високите разходи за живот и без това затрудняват препитанието.

Финансовият закон за 2023 г., подписан от Руто, също беше непопулярен и включваше данък върху заплатите за жилища, но гневът не беше подобен на този.

Протест, ръководен от младежи

Младите кенийци се организират в социалните медии, излизайки на мирни улични демонстрации, които имат за цел да принудят властите да се откажат изцяло от този финансов законопроект. Протестите започнаха на 18 юни, след като законопроектът беше оповестен за първи път. Протестите започнаха в Найроби, но се разпространиха и в други части на Кения, включително в град Момбаса, разположен на Индийския океан, и дори в Елдорет – град в района на долината Рифт, който е бастион на подкрепата за президента.

Политическата опозиция в Кения напусна сесията във вторник, на която беше приет законопроектът.

Президентът е разпитван

Руто, избран през 2022 г., последователно призовава всички кенийци да плащат справедливия си дял от данъците. Някои кенийци сега му се подиграват като „Закайо“, по името на библейския събирач на данъци Закхей. Мнозина виждат в агресивната му позиция форма на диктатура, която не е в синхрон с реалностите на обикновените хора. През 2023 г., след като съдилищата блокираха някои от данъчните му предложения, президентът заплаши, че няма да се съобразява със съдебните решения. Това предизвика критики от страна на Правното общество на Кения, чийто лидер обвини Руто, че се смята за стоящ над закона.

Продемократичните активисти предупредиха, че атаките на Руто срещу съдебната система показват авторитарна насоченост. Някои от тях виждат прилики между Руто и неговия ментор Даниел Арап Мой, бивш президент, който ръководеше Кения по време на дълъг период на еднопартийно управление.

Обикновен човек, чартърен самолет

В президентската си кампания Руто се нарече кандидат срещу утвърждаването на властта и обеща да приложи политики, които да осигурят повече пари в джобовете на кенийците. Но така наречените „шуробаджанаци“, които го подкрепиха, бяха ужасени, когато неговото правителство премахна изключително важните субсидии за горивата и царевичното брашно. Много кенийци видяха в това предателство.

Руто, който сега е приказно богат, често призовава кенийците да затегнат коланите си. Но държавното му посещение в Съединените щати през май предизвика полемика, когато той нае луксозен частен самолет, вместо да използва президентския самолет или националния превозвач на Кения. По-късно Руто заяви, че чартърният самолет е бил платен от приятели, които той не назова.

Израелските туристи се завръщат? Авиокомпания с 4 полета седмично до Летище Бургас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments