Милиони хора по света изпитват дискомфорт и неразположения вследствие на поленовите алергии, които могат да се проявяват сезонно или да бъдат целогодишен проблем. Разбирането на основите на тези алергии е ключово за управлението и лечението им.
Поленовите алергии се появяват, когато имунната система на човека реагира на безвредни полени във въздуха като на вредни вещества. Това води до освобождаването на химикали, включително хистамин, които причиняват симптомите на алергията.
Кои растения произвеждат алергизиращ полен?
– Брези – изключително активни през пролетта, те могат да произведат милиони поленови зърна, които лесно се разнасят по вятъра.
– Дъбове – поленът на дъбовете е по-лек алерген, но престоява по-дълго във въздуха и може да причини продължителни алергични реакции.
– Треви – най-активни през пролетта и лятото тревите са значителен източник на алергии.
– Амброзия – основен алерген през ранната есен е едно растение амброзия, което може да произведе до един милиард поленови зърна.
Алергиите могат да се проявят по множество начини, включително чрез:
– Затруднено дишане и запушен нос
– Сърбеж и сълзене на очите
– Синусово налягане, водещо до болка в лицето
– Хрема и възпалено гърло
– Понижено усещане за вкус и обоняние
– Диагностика и лечение
– Диагностика.
Алерголозите използват кожни тестове или кръвни изследвания за определяне на алергии към конкретни полени. Антихистамини и деконгестанти са често използвани за облекчаване на симптомите. Имунотерапия включва лечение постепенно въвеждане на алергени в организма, за да се създаде толерантност.
Промени в начина на живот, като избягване на пиковите периоди на поленово разпространение и поддържане на чист въздух в дома, могат значително да намалят въздействието на алергиите.
Поленовите алергии въздействат на качеството на живот на много хора, но с правилно разбиране и подходящо лечение, те могат да бъдат управляеми. Важно е хората с поленови алергии да се консултират със специалисти.
Заради коклюша: Ето какви са противоепидемични мерки в детските градини и училищата