ЕЦБ иска от държавите да увеличават, а не да намаляват капиталовите буфери на банките

0
43
Европейската централна банка, ЕЦБ, проценти
Снимка: Фейсбук

Страните от еврозоната не бива да намаляват капиталовите буфери на банките, а някои дори трябва да ги увеличат предвид рекордните печалби в сектора и облаците на хоризонта, заяви Европейската централна банка /ЕЦБ/ в петък, предава „Агенция Ройтерс“.

През изминалата година кредитирането в еврозоната почти спря, тъй като високите лихви на ЕЦБ обезкуражиха кредитополучателите и заемодателите, спомагайки за раздуването на жилищния балон в по-богатите страни като Германия. Европейската централна банка обаче заяви, че националните власти трябва да запазят буферите, предназначени да помагат на банките да поемат загуби, като отбеляза, че в някои страни имотите остават надценени, а дългът – висок.

„Управителният съвет подкрепя националните органи, които планират да увеличат изискванията за капиталови буфери“, се казва в изявление на ЕЦБ.

То отбеляза, че банките са реализирали рекордни печалби – до голяма степен в резултат на рекордния лихвен процент, който получават по депозитите си в ЕЦБ – и разполагат с достатъчно пространство над сегашните си капиталови изисквания. Европейската централна банка заяви:

„По-нататъшното нарастване на изискванията за освобождаващи се капиталови буфери с цел преодоляване на уязвимостите и увеличаване на макропруденциалното пространство остава желателно в някои държави, тъй като преобладаващите условия в банковия сектор ограничават рисковете от процикличност.“

В Нидерландия е установен най-високият антицикличен капиталов буфер, предназначен да предпазва банките от загуби при спад – 2% от активите им. В Германия и Франция той е съответно 0,75% и 1%. ЕЦБ също така подкрепи запазването на ограниченията върху ипотечното кредитиране, които определят например колко може да заеме клиентът спрямо доходите си или стойността на имота.

Ускоряване на изграждането на пътя Видин-Ботевград: Важни стъпки и новини

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments