Европейската Централна Банка (ЕЦБ) отпусна извънредна помощ от 820 милиарда долара (720 милиарда евро) за облекчаване на икономическите последици от коронавируса, съобщи „BBC“.
Средствата ще бъдат използвани за изкупуване на дълг от правителства и бизнеси от еврозоната, като това включва и бедстващите Гърция и Италия. Директорът на Европейската Централна Банка Кристин Лагард коментира в Туитър, че “няма граници” за подкрепата за европейската валута.
През последните седмици централните банки и правителствата на страни от цял свят обявиха крупни мерки за стимулиране на икономиките си. Така наречената Програма за Извънредна Икономическа Помощ за Борбата с Коронавирус е обявена шест седмици, след като Европейската Централна Банка обяви мерки, които не съумяха да успокоят пазарите, което я постави под натиск за отпускането на допълнителна помощ за европейските страни членки.
С последните си мерки Лагард коментира, че Европейската Централна Банка, ще направи всичко по силите си, за да укрепи европейската валута в тези “извънредни времена на криза”. Обръщението й в Туитър гласи:
“Извънредни времена изискват извънредни мерки. Няма граници за подкрепата ни за европейската валута. Оставаме твърдо решени да използваме целия финансов капацитет, който имаме на разположение”.
В отговор от профила на Европейската Централна Банка в социалната мрежа бе публикувано:
“Прессъобщение: ЕЦБ обявява финансова помощ от 750 милиарда евро по програмата за Извънредна Икономическа Помощ за Борбата с Коронавирус”.
Финансовите мерки ще бъдат временни и ще бъдат преустановени, след като Европейската Централна Банка “установи, че кризисната фаза на разпространението на COVID-19 е приключила, като програмата при всички случаи ще продължи до края на годината”, коментира Лагард в обръщението си.
Обръщението бе направено, след като 25-членният състав на управителния съвет на банката проведе извънредно заседание по телефона в сряда вечерта.
Наскоро Европейската Централна Банка бе остро критикувана за липсата на достатъчни мерки за укрепване на еврозоната в сравнение с драстичните действия, предприети от Федералния резерв на Съединените Щати.
В неделя Федералният Резерв намали лихвените нива почти до нулата, като отпусна финансова помощ от 700 милиарда долара за укрепване на икономиката. Мерките бяха част от координирани действия между страните на Великобритания, Япония, еврозоната, Канада и Швейцария.
В част от изказването си Федералният Резерв обяви, че ще се кооперира с други централни банки, за да увеличи ликвидността на търговските банки.
“Днешните координирани действия на централните банки ще увеличат световната ликвидност, намалявайки цената и увеличавайки сроковете на заемните средства в щатски долари”, коментира директорът на английската централна банка Марк Кърни в общо изказване с Андрю Бейли, който е пое поста от Кърни в понеделник.
Японската централна банка също инициира по-либерална фискална политика, като пое ангажимента да изкупува високо-рискови ценни книжа на двойно по-високи цени и въведе нова дългова програма, която да удължи едногодишната мярка за безлихвени заеми за финансовите институции в страната.
Превод: Ивайло Йотов