Американският журналист Еван Гершкович и бившият американски морски пехотинец Пол Уилън се завърнаха в САЩ в четвъртък, часове след като бяха освободени от руски затвор в рамките на най-голямата размяна на затворници между двете страни от Студената война насам, пише „Агенция Ройтерс“.
Белият дом заяви, че е договорил размяната с Русия, Германия и още три държави. Сделката, подготвяна в тайна повече от година, включва 24 затворници – 16 от Русия на Запад и 8, изпратени обратно в Русия от Запада. Сред тях е и Вадим Красиков, осъден за убийството на дисидент в изгнание в Берлин, съобщи германското правителство.
Президентът на САЩ Джо Байдън приветства сделката като „подвиг на дипломацията и приятелството“ и похвали съюзниците на Вашингтон за техните „смели и борбени решения“.
Байдън и вицепрезидентът Камала Харис, въодушевени от случая, поздравиха освободените американци Гершкович, Вилан и журналистката Алсу Курмашева, както и руския дисидент и жител на САЩ Владимир Кара-Мурза, когато пристигнаха в Обединената база Андрюс, Мериленд, малко преди полунощ (04:00 ч. по Гринуич).
Президентът свали значката си от ревера и я подари на Уелан, когато той слезе от самолета Bombardier Global 7500.
Сделката дава на администрацията на Байдън-Харис знаков дипломатически успех с президентската кампания, която изправя Харис срещу републиканския бивш президент Доналд Тръмп, до която остават едва три месеца. Харис, която се готви да бъде кандидатът на демократите, след като Байдън се отказа от надпреварата миналия месец, похвали ръководството си за осъществяването на сложната размяна на затворници, като заяви пред репортери на пистата, че това е доказателство за американското лидерство.
Руският президент Владимир Путин посрещна завръщащите се в Русия затворници при пристигането им в Москва, като заяви, че ще им бъдат връчени държавни награди.
Размяната представлява и победа за Путин, който беше посочил, че иска да върне Красиков. На завърналите се в Русия той каза:
„Родината им не ви е забравила нито за миг.“
Красиков е полковник от руската служба за сигурност ФСБ, който излежаваше доживотна присъда за убийството на чеченско-грузински дисидент в изгнание в берлински парк.
Критиците се опасяват от „опасно послание“
Сделката между няколко държави изглеждаше като еднократен обмен, който не пренастройва антагонистичните отношения между САЩ и Русия, които рязко се влошиха след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Заместник-съветникът по националната сигурност на САЩ Джон Финер заяви, че въпреки размяната връзките между Вашингтон и Москва остават „на много трудно място“.
„Нямаше никакво доверие в тези отношения или преговори“, заяви Финер пред телевизионния канал „CNN“.
Критиците заявиха, че освобождаването на руснаци, осъдени за тежки престъпления, може да насърчи вземането на повече заложници от врагове на САЩ. В изявление Майкъл Маккол, републиканският председател на Комисията по външни работи на Камарата на представителите на САЩ, коментира:
„Оставам загрижен, че продължаването на размяната на невинни американци за действителни руски престъпници, задържани в САЩ и на други места, изпраща опасно послание към Путин, което само насърчава по-нататъшното вземане на заложници от неговия режим.“
Тръмп, който заяви, че не разполага с подробности за размяната, попита дали са били освободени „убийци, главорези или главорези“.
„Просто съм любопитен, защото ние никога не правим добри сделки, в нищо, но особено в размяната на заложници“, подчерта кандидатът за президент в социалните мрежи.
В сделката участваха също Беларус, Норвегия, Полша и Словения. Турция координира размяната. В изявление на Кремъл се казва, че решението му за помилване и освобождаване на затворници „е взето с цел връщане на руски граждани, задържани и лишени от свобода в чужди държави“. При последния голям обмен между САЩ и Русия през 2010 г. бяха освободени 14 затворници.
През декември 2022 г. двете страни осъществиха високопрофилна размяна, като размениха американската баскетболна звезда Бритни Грийнър – осъдена на девет години за патрони за вейп, съдържащи масло от канабис в багажа ѝ – за търговеца на оръжие Виктор Буут, който излежаваше 25-годишна присъда.
Емоционални срещи
На Запад правителствата и активистите разглеждат дисидентите като несправедливо задържани политически затворници. По различни причини всички те са обявени от Москва за опасни екстремисти. Сред освободените западни граждани Гершкович, репортер на „Уолстрийт джърнъл“, е обвинен в събиране на поверителна военна информация за ЦРУ – обвинение, което той и вестникът отричат.
Белият дом публикува емоционално двуминутно видео, отваря се нов раздел на момента, в който семействата на задържаните в САЩ са разговаряли с близките си по телефона от Овалния кабинет.
„Това е мама. Чуваш ли ме? Това е майка ти“, казва майката на Гершкович на сина си в клипа, публикуван в профила на Байдън в социалната мрежа в платформата X.
Часове по-късно Гершкович я черпи и я вдига във въздуха, когато се срещат на асфалта, а други членове на семейството се радват от радост.
Бившият морски пехотинец Уилън излежава 16-годишна присъда в руска наказателна колония по обвинения в шпионаж, които отрича.
Рико Кригер, германец, е осъден на смърт в Беларус по обвинения в тероризъм. Преди да бъде освободен, той беше помилван от президента Александър Лукашенко, близък съюзник на Путин.
Освободена беше и Курмашева, руско-американска журналистка, осъдена на 6-1/2 години затвор на 19 юли, същия ден като Гершкович, както и Кара-Мурза, която излежаваше 25 години за държавна измяна, след като заяви, че Путин бомбардира украински домове, болници и училища. Заедно с тях бяха освободени правозащитникът Олег Орлов и руският опозиционен политик Иля Яшин.
Много от освободените са работили с Алексей Навални, водещ руски опозиционер, който почина при неясни обстоятелства в арктическа наказателна колония през февруари.
„Преди смъртта си Навални е трябвало да участва в размяната“, изтъкна Джейк Съливан, съветник на Байдън по националната сигурност.
В сряда словенски съд осъди двама руснаци на пробация за шпионаж и използване на фалшиви самоличности и заяви, че те ще бъдат депортирани. И двамата са сред върнатите в Русия, според официалния списък на САЩ.
В Русия бяха върнати и освободени от САЩ също Роман Селезнев и Владислав Клюшин – и двамата осъдени за киберпрестъпления – и Вадим Конощенок.
Главната редакторка на „Уолстрийт джърнъл“ Ема Тъкър публикува отворено писмо на Х, в което го нарича „радостен ден“.