„Политическите партии са създадени предимно за защита на икономически интереси.“
Така започва последният анализ на икономиста Евгений Кънев, публикуван във Facebook. Той продължава по следния начин:
„Силата на статуквото е в неговия захват върху институциите с основна цел – капитализиране на търговията с влияние. Но то е невъзможно без конкретни икономически субекти. И това са преди всичко секторите, които работят на вътрешния пазар – енергетика, здравеопазване, строителство, вътрешна търговия, външна търговия с акцизни стоки, хотелиерство и ресторантьорство, банков и застрахователен сектор.
Печалбите в тези сектори се дължат в огромна степен на политическото лобиране през законодателство и политически чадъри над определени бизнеси. Нормата на печалба, обаче, е доста по-висока от тази на същите сектори в развитите страни, защото по принцип те са с ниска добавена стойност. И когато са поставени в условия на конкуренция, тази норма е около 10%, а печалбата са казва икономическа печалба.
У нас, обаче маржът /нормата са доста по-високи, защото лобирането чрез основно двете партии позволява печалба и на рента – това е свръхпечалба, благодарение на ограничаване на конкуренцията – или между самите субекти като се ограничава техния брой чрез лицензионните режими; или като се гарантира на всички в сектора рента чрез законодателството, което фаворизира сектора пред неговите клиенти и доставчици.
А кой плаща рентата?
От една страна – бизнесите, които печелят висока добавена стойност и плащат повече данъци. А от друга – всички домакинства, чиито доходи се ограничават, защото трябва да плащат рентата. Затова и много стоки и услуги са по-скъпи, отколкото техните аналози на Запад, независимо от по-ниските доходи.
Това е и икономическата основа на искащите Промяна – по-справедливо законодателство, разпределение на данъчната тежест и подкрепа от държавата. Затова средната класа и работещите в професии с висока добавена стойност са нейни основни гласоподаватели. Затова беше и голяма грешка да бъдат наказвани с плащане на по-висока осигурителна тежест, когато:
- секторите с ниска добавена стойност като хотели и ресторантьори са с преференциална ставка ДДС;
- държавата не може ефективно да събира своите мита, акцизи и ДДС от едри субекти с политически чадър;
- продължава да изтича национален доход към лобитата в енергетиката и здравеопазането.
Обратно, партиите с етикет за десни и консервативни, особено новите, искат да консервират това положение – затова са срещу всяка “намеса на държавата”, което да промени Статуквото- на олигархията.
Нужен е съюз на бедните и средната класа, за да бъде победена олигархията и рентата справедливо разпределена между всички.
На бедните бе помогнато, сега на ред е средната класа. За да има кой да създава икономика с висока добавена стойност в бъдеще.“