„Реакцията набира сили – всеки, който е избран в противоречие на интересите на Статуквото е отстрелян по утвърдената процедура – „възмутен гражданин“ пише до прокуратурата или съда, а те автоматично се задействат. След като бяха сменени почти всички назначения на ПП-ДБ в регулатори, служби, областни управи и министерства, дойде ред на изборните длъжности – пряко срещу волята на народа. Паролата е „непригодност за поста“. Така бяха атакувани няколко кмета, а на по-високо ниво – подуправител на БНБ и вече самия софийски кмет – като в „елемент“ влиза КПК, МВР или друг обладан от мафията орган. Подуправителят е заплаха като опция за служебен премиер, а софийският кмет – като разпоредител на втория най-голям бюджет в държавата и представител на електоралното сърце на Промяната.“
Това пише политическият анализатор Евгений Кънев в последния си Facebook пост, който продължава по следния начин:
„А мафията помни как настъпи тя през 90-те: първо започна с изборите в София през 1995, след това за президент през 1996 и за парламент и правителство през 1997 г. И затова прави всичко възможно по служебен път това да не го допусне. Така де, като не достигат избиратели, има прокуратура и съд.
Единственият проблем, на който се натъква задкулисието е сглобяването на подчинено парламентарно мнозинство и така редовен кабинет. И засега карат на резервната гума – процедурно обладаното служебно правителство. Платформата за достъп до властта, която създадоха – ГЕРБ – вече издиша и дори с пълен контрол върху изборите ДПС не успя – заедно с платформата й към властта – да сглоби мнозинство. Явно не е лесно и с нови избори да се постигне по-висок резултат. Затова влезе в оборот нова промяна на избирателната система по гръцки модел с премия на победилата партия – така че нищо да не се промени.
И така, има надпревара във времето до следващите избори кой ще се позиционира по-добре за тях.
Дали “евроатлантическата” групировка на Пеевски с промяна на избирателния закон – ако пропадне покупката на нужния брой партии или депутати за временно мнозинство в първия мандат. Временно – защото няма около какво да се обединят партиите в парламента без ПП-ДБ, понеже са създадени да рушат, а не да съзидават – и нямат никаква визия за България в ЕС.
Дали “русофилската” групировка на Радев няма да създаде правителство с третия мандат с неочаквана помощ от депутати от ГЕРБ с ясен курс за смяна на геополитическата ориентация ала Орбан, чийто модел – направил Унгария първа по корупция и бедност в ЕС – явно ги привлича. Или позициониране като антиевропейски блок за следващите избори?
Дали ПП-ДБ ще има сили да направи такава реорганизация и промяна в своите послания, които да я направят отново незаобиколим фактор?
Сигурно е възможно, ако първо се покажат като силна опозиция на мафията с ярка риторика за нейните престъпления. Примерно, не да казват, че някой прави нещо нередно, а да дават контекст на злодеянието с примери за хората защо това нещо е вредно за тях и държавата – и чак тогава да дават предложения какво да се прави, че да не се допусне или поправи това злодеяние.
Изграждането на консистентен разказ каква България предлагат на българите и защо другите играчи пречат е пътят към утвърждаването като алтернатива. Гражданският патриотизъм – за България на днешните българи, а не на нашите деди – е инструмента за целта.“