Евгений Кънев: Празникът на Съединението продължава и днес!

Той припомни с какво нашите родители обаче свързват тази дата

0
28
Евгений Кънев
Евгений Кънев. Снимка: Evgeni Kanev, Facebook

Празникът на Съединението продължава и на 7 септември. Това написа в свой анализ в социалната мрежа Facebook икономистът Евгений Кънев. Той обаче припомни с какво нашите родители свързват тази дата и защо

„Всъщност празникът на Съединението продължава и днес.

На 7 септември 1940 г., благодарение на дипломацията на Цар Борис III се сключва Крайовската спогодба, чрез която – без да пукне пушка – България си връща Южна Добруджа, отнета от Румъния в Междусъюзническата война през 1913 г. Над 100,000 души излизат по улиците на София да празнуват, когато градът е бил около 300,000 души.

Нещо подобно сещате ли се след синия митинг през 1990 г.?

Не, по-възрастните българи познават 7 септември по съвсем друг начин. На тази дата се е родил комунистическият диктатор Тодор Живков и като подарък за рождения му ден е извършено покушение срещу най-големия му критик по времето на комунизма – писателя Георги Марков.

Като в сюреалистичен римейк на „Бай Ганю убива автора си“, символът на ценностите, превзели България на 9.9.1944 убива техния разобличител.

Есенцията на културата, която пристигна с червената армия в България е сакрално проста. Поради естеството на комунистическия модел, създаденият дефицит на материални блага служи за тяхното придобиване вече не чрез труд, знания и усилия, както преди, а чрез власт. Изгражда се култ към личността на върха на тази власт, който по думите на Георги Марков “кацна в България със самолета на Георги Димитров от Москва”.

Но членуването в единствената партия за целта изисква публичното възпроизвеждане на идеологичен канон, специфична фразеология и процедурни ритуали – чрез които Лъжата става начин за оцеляване. Тези, които се вричат в лоялност към нея, получават възможност за достъп до публични ресурси.

Чрез своите създатели, тази култура се пресели в новите партийни субекти, които след първоначалното двупартийно противопоставяне при сглобяване на българската демокрация започнаха да се множат под формата на лидерски проекти.

И така стигнахме до днешния ден, когато имаме не едно, а няколко БКП-та: организации с тоталитарен характер, едноличен водач и подчинение на лидерската правда. Общото между тях е, че нито един проблем на гражданите не е решен, но всеки проблем продължава да е основание да се иска властта и с нея – достъп до Бюджета. А офертите на тези партии, заедно с техните ментета се „купуват“ от почти 2 милиона души до днес. Които продължават да вярват, че някое малко БКП ще ползва бюджета да подобри живота им.

Впрочем и Георги Марков е „гласувал“ за режима с филмите си преди емиграцията. Докато не се изправя срещу системата на Лъжата с цената на живота си.“

Президентът се обяви за защита на въглищните централи в България

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments