
„Бях впечатлен вчера от мащаба на протестите в цялата страна за защита правата на … животните. Силно ги подкрепям! И не заради моя симпатичен пудел Бруно. А защото все пак предизвикват солидарност в обществото за някаква кауза. Може и да греша – но нямам спомен за такъв мащаб протести срещу домашното насилие. А какво остава за протести по принцип за правата на … човека. А примери за пострадали от действията на полицията, прокуратурата и ред други държавни органи – всеки ден. Защо именно липсата на този вид масови протести е тревожно?“
Това коментира политическият анализатор Евгений Кънев, пишейки още във Facebook:
„Защото демокрацията е имагинерна, когато не са защитени правата на всеки човек. Само чрез тази защита се изгражда система, в която всеки индивид може да се развива и да получава равни възможности. Само така може да се изгради уважение към личността. И на тази база – да се провежда диалог.
Диалогът между хората с различно мнение е фундамента на демокрацията. Ако няма възможност двама души, а оттам и две партии да седнат да разговарят имаме всъщност една огромна ограда между хората с различно мислене, през която те крещят и си мислят, че колкото по-силно го правят, толкова по-добре ще бъде чута тяхната, “вярната” гледна точка.
Уви, точно това правят социалните медии – всеки се затваря в своя двор или балон и не остава място в средата за диалог. Затова и по ТВ почти няма среща на такива хора, който да завърши без скандал или шумотевица. В миналото, общественото мнение се формираше от авторитети, чиято мисъл – в статии, книги, печатни медии – бе продукт на рационалното мислене. Сега общественото мнение, уви, се формира от дигиталните видео формати или от няколко гневни или емоционално-натоварени реплики във Фейсбук или Х. Които създават тълпи за племенна политика (tribal politics), а не разумни граждани за демократичния процес.
Както добросъседството е невъзможно без диалог, така и Демокрацията е невъзможна без политическия център. Затова тя работи, когато партиите в управлението са център-дясно и център-ляво. И няма проблем да постигат консенсус по въпроси от национален интерес и националната сигурност. Няма и проблем за тяхната ротация във властта, когато едната загуби избори.
А крайните части на политическия спектър обикновено се обитават от някакви -исти: популисти, фашисти, комунисти, анархисти и пр., чийто политически инструмент е крясъкът. Те идват с идеи да “променят системата”, разбиват институциите и демократичния процес, извършват престъпления срещу Конституцията и накрая се хващат за властта на всяка цена, за да не бъдат преследвани от закона. Винаги едно и също, навсякъде по света.
В това е шансът и на нашата демокрация. Съюзът на партиите в центъра трябва да гарантира едновременно демокрацията с борбата срещу корупцията, която я подрива и нашето достойно място в Европа – дом, но и последният пристан на истинската демокрация.
Не е време днес за ляво – дясно. Всъщност, още Рейгън го е казал: “На вас и мен ни е казвано, че трябва да изберем между лявото и дясното, но аз ви казвам, че няма такова нещо като дясно и ляво. Има само горе и долу. Горе – към отколешната мечта на човека – максимална индивидуална свобода, съвместима със закона. Или долу – към дупката на тоталитаризма. Независимо от тяхната искреност, техните хуманитарни мотиви – тези, които ще жертват свободата за сигурност вече са поели по пътя надолу“.“
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм