Евгений Кънев: Радев, ДПС-Доган и ИТН играят заедно

Според него е важно защо Делян Пеевски се превърна в проблем за държавния глава чак сега

0
100
Евгений Кънев
Евгений Кънев. Снимка: Evgeni Kanev, Facebook

Президентът Румен Радев, ДПС на Ахмед Доган и „Има такъв народ“ /ИТН/ на Слави Трифонов в момента играят заедно. Това написа в свой коментар в социалната мрежа Facebook икономистът и анализатор Евгений Кънев. Публикуваме го без редакторска намеса: 

„През празничния уикенд приятел ми праща посланието на Радев – “всички партии да се заемат с казуса “Пеевски”. Почти екзалтиран, че най-после е станал национален, а не просто ПП-ДБ проблем.

Но реално има много по-голям проблем. Защо Пеевски става реален проблем за Радев цели седем години след влизането му в президенството? Какво ни кара да мислим, че Радев не е в роля Юмрук 2.0 на антикорупционер-демократ? А реално – да иска да ликвидира американски актив не в полза на България, а на Кремъл?

Припомням, че след десанта на Христо Иванов през юли 2020 г, последва рейд на прокуратурата в президентството, след който внезапно Радев прогледна за корупцията със зов “Мутри вън”. Въпреки че с такава реторика стана президент още през 2016 година. Месеци по-късно “облада” цялата изпълнителна власт и службите – от което не последва нищо за Борисов, а още по-малко за неговия сиамски близнак ДП. Но се случи БОТАШ.

Какво ни кара да НЕ мислим, че сега се е активизирал да си върне властовите позиции, отнети от поправките в Конституцията като помогне на Доган срещу Пеевски – възможно и по указания отвън?

За връзките на Радев и Доган има немалко факти. ДПС подкрепиха Радев за първия мандат, а за втория мандат неочаквано пасуваха на втори тур. Възхищението на Слави към Доган е известно отдавна, както и топлите му връзки с Радев, откакто стана политик – проверено през гласуванията и позициите на ИТН. Един от най-близките олигарси до Доган – спасил го с автобусите от народната любов на Росенец през 2020 г – бе награден потайничко от Радев с най-висшето държавно отличие.

Не на последно място – разследващи журналисти откриха хора на Радев в партиите дали гръб на коалицията на Доган сега. И разбира се, ярките следи и на двамата към Кремъл. ИТН.

И така, можем да заключим, че Радев, ДПС Доган и ИТН играят заедно.

Към лагера на Пеевски “твърдо” засега е само ГЕРБ. Хора на партията подпомагат неговите инициативи на всички нива – последно в ЦИК и РИК (Караянчева в Кърджали). Това официално се отрича, а където не може поради очевадност, ББ ще измисли някоя лакардия с евроатлантизма.

Парадоксът е, че официално евроатлантическото мнозинство досега се крепи основно на решенията на Пеевски, защото всички депутати на ГЕРБ и ДПС – преди разцеплението ги изпълняваха безпрекословно. И в мнозинство с ПП-ДБ осигуриха както помощта за Украйна, американските реактори в АЕЦ Белене, втората партида Ф-16, така и блокираха референдумите на Възраждане срещу еврото.

Възраждане и ИТН са субпродукти на нашата олигархия, но се водят от правилото винаги срещу ПП-ДБ и никога срещу ГЕРБ и ДПС. При разцеплението обаче на ДПС, определено Възраждане би подкрепило ДПС-Доган, което няма проблем с Русия, както има Пеевски, заради Магнитски. Тогава ДПС Доган, Възраждане, БСП и ИТН може да имат мнозинство в полза на Кремъл.

И така, можем да стигнем до следните варианти за изборите:

Вариант 1 Пеевски влиза

В този случай има вероятност досегашното геополитическо мнозинство да се запази, но няма да се състави правителство, поради зависимостите на Борисов от Пеевски. Отива се към пореден служебен кабинет. Предстои обаче да видим кога Радев ще поиска отново КС да му върне правомощията, след като назначи двама нови съдии и дали няма да получи цялата изпълнителна власт до Нова Година. Блокажът на парламента продължава. А Кремъл е наблизо.

Вариант 2 Пеевски не влиза

Ако Пеевски не влезе – примерно, поради изненадващо висока изборна активност – той остава без имунитет и с много по-малки възможности пряко да влияе на Борисов. Но също така, без Пеевски е много възможно ГЕРБ и ПП-ДБ да нямат вече геополитическо мнозинство и да зависят от Доган. С други думи, сигурността на Борисов ще зависи много повече от Доган. Тогава е напълно възможно да видим миграция на Борисов като “консерватор” към друга геополитическа линия – както загатна вече с общи гласувания с Възраждане. Особено вероятно е, ако Тръмп спечели в САЩ.

Предстоят големи предизвикателства за България и в двата варианта. И основната причина е в разцеплението в ДПС, което води до неизвестна реакция на създадените от него васали.

Единствената правилна стратегия за ПП-ДБ е да се опитат да вземат поне 50-55 мандата – само така ще може да блокира прокремълско мнозинство.

Възможно ли е? Според мен – да.

С позитивна кампания, насочена към българите, а не негативна към другите партии. С разказ за бъдещето, с доказан екип за реформи, с блага и добра дума към българите. Няма нужда отсега да се предлага управленска формула, без да се знае какво мнозинство ще има в парламента.

А Капанът “с кого след изборите” трябва да се избягва с отговора – “който припознае нашата визия за България.”

Надвзети суми при неустойки: Ще върнат ли телекомите парите на потребителите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments