„Заровили глава в домашните политически междуособици не остава възможност да видим голямата картина. Все едно сте на борда на кораба Европа и в нашата каюта е нахлула вода – и заети с нейното изтласкване, пропускаме да видим накъде ни води всъщност корабът. За Европейския съюз /ЕС/ у нас се говори само по време на избори или за усвояването на еврофондове. Дори там няма добри новини – нашето участие в европейските дела е пренебрежимо, а и хвалбите с усвояването секнаха след като се наложи първо да приемем закони срещу корупцията – които дръпнаха подкрепата на ГЕРБ. И така оцениха кожата на ББ на над 10 млрд. лв. – засега загубени пари.“
Това коментира политическият анализатор Евгений Кънев по повод ситуацията в Европа в момента. Facebook публикацията му продължава по следния начин:
„А времето за ЕС е разделно. Все повече изостава от САЩ и Китай в технологиите и конкуренцията. Все повече затъва във вътрешни противоборства. Все повече показва уязвимост в своята сигурност и отбрана. Това е причината за доклада на Марио Драги за бъдещето на европейската икономика – по молба на Урсула Фон Дер Лайен. В него се очертават три критични области за Европа – предприемачество и технологии; енергетика и отбрана.
На първо място, голямото изоставане на Европа от САЩ се отдава на липсата на среда за развитие на технологичните компании след самата иновация – т.н. комерсиализация. Липсва сравним със САЩ рисков капитал и пазар, на който проектът може да се скалира/мащабира, така че да станат европейските технологични компании съпоставими с тези на САЩ и Китай. Затова е обърнато внимание на премахването или намаляването на регулаторните пречки пред пазарите на капитали, технологии, услуги и трудови ресурси на Европа.
На второ място – фокусът е как най-евтината зелена енергия максимално бързо да бъде усетена от потребителите в период на преход, когато все още Европа е зависима от предимно вносните газ и петрол. Призивът е за ефективно европейско управление на този процес – защото регулаторите пречки пред единния енергиен пазар правят Зеленият преход най-вече труден и скъп като натоварват сметките на производители и потребители.
На трето място – бъдещето на единна Европа е само с ефективна отбрана – за която е нужен преход от суверенни решения на страните членки към общоевропейски решения за управление на ресурсите, изграждане на съвместимост и специализация на страните съобразно общия план за отбрана, както и изграждане на европейски военно-технологичен комплекс.
Това, което го няма в доклада, но изпъква като извод е, че уязвимостта на Европа идва от секторите, които при конструирането на ЕС са останали в патримониума на страните-членки: рисков капитал, енергетика и отбрана. И че ЕС няма как да бъде конкурентен на Китай и САЩ без обща стратегия и управление на тези сектори – които да бъдат сравними като обхват, ефективност и приложимост на решенията, които една държава взема.
Без да споменава неизбежността на федерацията за оцеляването на Европа.“
Централна и Източна Европа се справя със смъртоносни наводнения
[…] Евгений Кънев: Времето за ЕС е разделно […]