В един и същи ден в Румъния са били ваксинирани 48 000 души, а в България – 655. Това е 5-кратно изоставане спрямо другите страни в Европейския съюз, коментира евродепутатът Петър Витанов в ефира на „Bulgaria ON AIR“. Според него въпросът с ваксините е излязъл извън рамките на медицинските аспекти, а когато има политика и търговия в здравеопазването – от това страдат гражданите.
Витанов ръководи Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент, той е и член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните. Той твърди, че политиката на правителството ни по отношение на ваксините е недалновидна и поставя в риск живота и здравето на хората. Евродепутатът коментира забавените доставки от „AstraZeneca“ и съмненията, че компанията продава на трети държави дози, които са за ЕС.
„Опасенията са, че тези дози отиват към Обединеното кралство. Затова Европейската комисия може да даде право на страните-членки да забранят износа на ваксини, произвеждани на територията на ЕС за трети страни. Извън това, всяка държава може да предяви съдебен иск към производителя за неизпълнение на договора. Моят въпрос е ще има ли българското правителство смелостта да го направи?“
Забавянето на доставките ще е най-осезаемо за страната ни, посочи Витанов. Той обясни, че повечето европейски страни са поръчали различни количества от всичките 6 ваксини.
„Като съотношение, в европейски план, ваксините, поръчани от „Pfizer-BioNTech“ са 26%, от „Moderna“ – 8%, от „AstraZeneca“ – 17%. В България – от „AstraZeneca“ са поръчани 55% – основно заради по-ниската цена. Тоест, погрешно сме планирали и не сме диверсифицирали риска. На практика нямаме количества. Другият проблем с „AstraZeneca“ е, че няма достатъчно надеждни изпитания за ефективността на ваксината за възрастовата група над 65 години и това буди тревога.“
Витанов подчерта, че сме и на последно място по темп на ваксиниране в ЕС и даде конкретни цифри: „В Румъния преди три дни 48 000 румънци бяха ваксинирани за един ден. В същия ден в България бяха ваксинирани 655 души. В Израел вече 50% от населението е ваксинирано, в Обединените арабски емирства – 30%, в Обединеното кралство – 11%, в Дания и в Румъния – 4%, средно за ЕС процентът е 2,5. Ние все още седим на 0,4 %. Очевидно е, че в България има проблем.“
„Да, ваксини вероятно ще има, но колко човешки живота ще загубим, докато бъдат доставени? Би следвало някой да носи отговорност за това. Опасявам се, че ще дойде момент, когато дори онези, които искат да се ваксинират, няма да имат тази възможност, защото няма да има необходимите количества.“, обобщи той.