Евродепутатите изразиха своето дълбоко възмущение от разкритията в досиетата „Пандора“. Те разкритикуваха според тях крайно неадекватната реакция на правителството в продължение на повече от едно десетилетие.
По време на дебат в пленарна зала с представители на Съвета и Комисията само няколко дни след публикуването на изтекла информация – последното от дълга поредица разследвания, документиращи избягването на данъци и данъчни измами – евродепутатите осъдиха правителствата на ЕС, че позволяват масово избягване на данъци поради неспособността им правилно да реформират остарелите данъчни закони.
Въпреки че няколко оратори отбелязаха ограничения напредък в подобряването на законите на ЕС, те също се присъединиха към останалите членове на ЕП, като обвиниха правителствата на държавите членки и Комисията, че правят твърде малко в продължение на твърде дълго време, за да отстранят пропуските, които са известни от дълго време.
По-конкретно, евродепутатите изтъкнаха иронията на факта, че финансовите министри са решили да извадят държави от и без това неамбициозния черен списък на ЕС с данъчни убежища в същата седмица, в която излязоха наяве досиетата „Пандора“. Според тях това доказва колко непригоден е този списък и колко спешно трябва да се актуализира процесът на съставянето му.
Те също така подчертаха, че трябва спешно да се сключи международно споразумение за данъчното облагане на предприятията и то бързо да бъде преведено в законодателството на ЕС. Накрая, много от евродепутатите изтъкнаха конфликта на интереси, пред който са изправени високопоставени политици, споменати в досиетата „Пандора“, като министри от ЕС или държавни глави, тъй като те също участват във форумите, които са предназначени да се борят с избягването на данъци и данъчни измами.