България все още не е поискала помощ по Механизма за гражданска защита на Европейския съюз, който позволява да се компенсират поне отчасти щетите.
„Страната все още разполага с време да кандидатства за такива средства. Взема се решение, като се отчита размерът на бедствието. Сумата се изплаща на държавата еднократно”, коментира европейският комисар за околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс пред „NOVA“.
Изплатената сума Синкявичюс поясни, че може да се използва за различни разходи, например за инфраструктура. Според него не може да обвиняваме промените в климата за всяко едно екстремно метеорологично събитие. Той посочи:
„Те обаче водят до по-чести такива събития, правят ги по-тежки и по-дълготрайни. Въздействието върху обществото е все по-сериозно. Бяхме свидетели на скорошните наводнения в България, които причиниха четири смъртни случая – това е огромно бедствие. Винаги има взаимовръзка в природата. Наводненията са най-често срещаното и най-скъпото бедствие в Европа – най-скорошните примери са от България, Гърция и Словения.”
Синкявичюс подчерта, че загубата на биоразнообразие се наблюдава ежедневно. Мнението му е:
„Много често държавите членки закъсняват с инвестициите в превантивните мерки. Обикновено, превенцията излиза доста по-евтино, отколкото справянето с щетите от бедствията.“