Европа е склонна да смята, че Тръмп се е върнал на власт, а Америка е изоставила Украйна

0
76
Русия, Украйна, САЩ
Русия, Украйна, САЩ. Снимка: Pixabay

По време на предстоящото си посещение във Вашингтон тази седмица германският канцлер Олаф Шолц вероятно ще констатира, че бившият президент Доналд Тръмп практически вече се е върнал на власт, поне по отношение на политиката на САЩ спрямо най-големия стратегически кошмар на Европа, а именно войната в Украйна, предаде „Politico“. Посещението на Шолц е предвидено да се осъществи точно в момент, когато републиканците в Конгреса, действащи по заповед на Тръмп, се опитват да попречат на военната помощ за Киев, застрашавайки съдбата на изпадналата в беда европейска страна.

Напрежението е изострено, тъй като украинските фронтови войски се оплакват от недостиг на боеприпаси и други важни стоки, а руските сили са впрегнали всичките си усилия да превземат разрушените руини на град Авдиевка. Това е особено мрачен сценарий за германците, които се опасяват, че сега ще се окажат в ролята на главния защитник на Киев – роля, която те никога не са искали да поемат, тъй като предпочитат ролята на помощник на Вашингтон.

„Дискусиите между Камарата на представителите и Сената относно финансовата подкрепа за Украйна, разбира се, са тема, която следим особено внимателно,“, заяви високопоставен германски правителствен служител преди пътуването на Шолц.

Анализатори предупреждават, че ситуацията може да се влоши изключително много за Украйна. Откакто Русия предприе инвазия в Украйна преди почти две години, САЩ са най-големият доставчик на военна и хуманитарна помощ за Киев. Перспективата тази помощ да бъде спряна дългосрочно, без никакви гаранции, че ще бъде възобновена, доведе до смут сред европейските съюзници на Украйна. Шолц и президентът на САЩ Джо Байдън, които са известни с топлите си отношения, планират да се срещнат на четири очи в Белия дом за около час утре, разкри анонимен източник от германското правителство.

„Между двамата има силна връзка на доверие“, призна още анонимният източник.

Шолц вероятно ще използва добрата комуникация между двамата, за да насърчи Байдън да му каже каква е вероятността Конгресът в крайна сметка да одобри отпускането на нова финансова помощ за Украйна. Едва ли обаче отговорът на президента ще зарадва германския лидер.

Иронична промяна

За двамата лидери на Германия и САЩ иронията в напрегнатата ситуация, свързана с войната в Украйна, ще бъде шокиращо очевидна, смятат експерти. В началото на войната Шолц беше този, който се ръководеше от напътствията на Байдън. Дълго време Германия беше страната, която отлагаше предоставянето на военна помощ на Украйна и именно Байдън беше този, който подтикна правителството на Шолц да направи много повече. По онова време германските управляващи, страхувайки се да не бъдат въвлечени в разрастващ се конфликт с Путин, отказваха да изпратят тежко въоръжение на Украйна, докато американците и другите съюзници от НАТО не направят това първи.

Тази линия на поведение не е изчезнала напълно и до днес. Въпреки многократните искания от страна на Украйна Шолц досега отказваше да предостави на Украйна крилати ракети с голям обсег, като не криеше опасенията си, че украинските сили биха могли да ги използват за нападения срещу цивилни цели в Русия. Междувременно Обединеното кралство и Франция предоставиха крилати ракети. Сега обаче, все повече тежест пада върху Шолц, който трябва да поеме инициативата за такъв вид помощ. Германия е на второ място след САЩ по предоставяне на военна помощ на Украйна, като до октомври миналата година е предоставила помощ в размер на 17,1 млрд. евро, според данни на Института за световна икономика в Кил. За разлика от тях Обединеното кралство е предоставило 6,57 млрд. евро, а Франция – едва 0,54 млрд. евро. Наблягайки на тези цифри, канцлерът призова европейските държави да предоставят повече помощ на Украйна и също така изрази недоволството си, че Германия не се е отърсила от репутацията си на неутрална страна по отношение на Украйна, въпреки помощта, която е предоставила.

Оцеляването на Украйна сега зависи в много по-голяма степен от Германия и Европа, отколкото от САЩ. За европейците поражението на Украйна може да бъде катастрофално, особено по отношение на сигурността на континента.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments