Европа планира да наложи военни санкции на Беларус

0
45
Европа, Европейски съюз, ЕС
Снимка: Pixabay

Европейският съюз /ЕС/ е напът да наложи нов пакет от санкции на Беларус, след като посланиците на ЕС одобриха този ход по време на официална среща тази сряда. Санкциите ще включват ограничения върху износа на стоки с двойна употреба като дронове или компютри, които могат да бъдат използвани на бойното поле срещу Украйна, както и на конструктивни части за авиацията. Съставени са и нови списъци срещу 38 физически и 3 юридически лица, разкриха четирима дипломати от ЕС, които пожелаха анонимност, за да говорят, тъй като все още не са упълномощени да коментират този въпрос официално, предава „Politico“.

Ограниченията на износа точно върху тези артикули ще бъдат наложени с цел предотвратяване на незаконното насочване на военни компоненти през Беларус към Русия, която продължава да води 17-месечната си война срещу Украйна.

„Духът, който движи санкциите срещу Беларус, е паралелен и допълващ санкциите срещу Русия“, заяви един от четиримата дипломати на ЕС.

Предложението за такъв тип санкции беше прието сравнително бързо. Миналия вторник посланиците неофициално се съгласиха, че мерките са добра идея, а само осем дни по-късно те получиха официална зелена светлина. Високопоставените служители на ЕС успяха да одобрят новите военни санкции, след като испанското председателство на Съвета на ЕС обвърза въпроса с друга дълго отлагана сделка за укрепване на отношенията на ЕС със 79 африкански и карибски държави.

Въпреки демонстрираното единодушие по предложението, от месеци насам текат по-задълбочени дискусии за това доколко Беларус трябва да бъде санкциониран в сравнение с Русия, която е обект на остри критики и санкции заради инвазията ѝ в Украйна. Дискусиите за налагане на санкции на Беларус са особено сложни заради въпроса за калиевите торове, тъй като страни членки на ЕС като Португалия призоваха тези торове да бъдат освободени от бъдещи санкции, за да се гарантира световната продоволствена сигурност. Повечето страни от ЕС подкрепят тази мярка, но Литва е твърдо против с аргумента, че това ще предостави на Лукашенко „спасително въже“ и няма да допринесе значително за намаляване на продоволствената несигурност.

„Нашата позиция е, че не бива да има дерогации“, призна друг от четиримата дипломати на ЕС, пожелали анонимност, като призова Комисията да проучи как торовете, произведени в Африка, могат да бъдат пренасочени към страни в Африка, вместо да бъдат изнасяни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments