Европа заплаши Турция със санкции и военно ембарго

0
153
Снимка: скрийншот "Ал Джазира"
Снимка: скрийншот "Ал Джазира"

Правителствата на Европейския съюз заплашиха да въведат санкции срещу Турция в петък заради нейната офанзива в Сирия, като гневно отхвърлиха предупреждението на президента Тайип Ердоган, че ще „отвори портите“ и ще изпрати 3.6 милиона бежанци в Европа, ако не го подкрепят.

Турция засили своите въздушни и артилерийски удари по кюрдските милиции в североизточната част на Сирия, което ескалира хуманитарната катастрофа там и също така повиши перспективата за нови американски санкции срещу Анкара.

Европейският съюз, към който Турция все още формално се стреми да се присъедини въпреки критиките за правата на човека в страната, вече осъди турската офанзива, но бе вбесен от заплахите на Ердоган да изпрати бежанци в Европа, съобщават световните медии.

„Никога няма да приемем, че бежанците са оръжие, което да бъде използвано да ни изнудват“, заяви в „Туитър“ президентът на Европейския съвет Доналд Туск. „Заплахите на президента Ердоган … са напълно неприемливи.

Италианският премиер Джузепе Конте също обвини Ердоган в изнудване и каза, че военната операция трябва незабавно да приключи. Франция предложи икономически санкции срещу Турция, съюзник в НАТО, докато парламентът на Швеция поиска военно ембарго от страна на ЕС.

Увеличавайки натиска върху Анкара преди срещата на външните министри на ЕС в понеделник и срещата на върха на лидерите на ЕС в четвъртък, Кипър и Гърция призоваха за икономически санкции срещу Турция заради сондажа на турски газ във водите край Южен Кипър.

Високопоставен служител на ЕС заяви пред „Ройтерс“, че Европейският съюз харчи 6 милиарда евро за подпомагане на сирийските бежанци, които понастоящем живеят в лагери в Турция, добавяйки, че „да се използва това като лост за изнудване е напълно неприемливо“.

Анкара твърди, че целта на нейното нападение в Сирия е да победи кюрдските милиции и да създаде „безопасна зона“, в която да върне милиони бежанци – Европа трябва да плати за това, план, който ЕС отхвърля напълно.

Междувременно, демократи и републиканци в САЩ започнаха да обсъждат санкции срещу Турция.

Какви може да са санкциите

Брюксел разчита на Анкара да ограничи пристигането на бежанци в Европа след споразумение от 2016 г. за затваряне на маршрута през Егейско море, след като повече от 1 милион души влязоха на континента.

Френският министър по европейските въпроси заяви, че Париж иска срещата на върха на ЕС през следващата седмица да обсъди конкретно въвеждането на санкциите.

„Няма да останем безсилни, когато сме изправени пред ситуация, която е ужасяваща за цивилните, за кюрдските бойци и стабилността на региона“, каза Амели де Моншалин пред France Inter, като добави, че възможността за санкции е „на масата“.

До момента дискусиите на ЕС за санкциите срещу Турция бяха съсредоточени върху турското сондиране за нефт и газ в Кипър.

Но френски дипломатически източник заяви пред „Ройтерс“, че Европа ще изглежда „абсурдна“, ако не бъде обсъдена възможността за санкции заради атаката на Анкара. Източникът заяви, че външните министри на ЕС ще обсъдят въпроса на срещата си в Люксембург в понеделник.

„Не можем просто да го ограничим (санкциите – бел.ред.) до сондажите“, добавя източникът.

Всяко решение на ЕС се нуждае от консенсус, а дипломатите предупреждават, че много правителства са нервни заради по-нататъшен гняв на Ердоган, предвид размера и значението на Турция.

Унгария, която отказа да приеме бежанци, бягащи от осемгодишната гражданска война в Сирия, е против санкциите и блокира изявление на ЕС в сряда, което критикува Турция, заявиха двама дипломати.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments